Մայներները գերազանցել են շորթող ծրագրերին. «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ն ամփոփել է 2018-ի արդյունքները
«Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի փորձագետները ամփոփել են 2018 թվականի արդյունքները, և տարվա առանցքային միտումներից մեկն է դարձել կրիպտոմայներների քանակի նշանակալի աճը։ Օրինակ՝ կիբեռսպառնալիքների այդ տեսակին բախված ռուսաստանցի օգտատերերի թիվը  2017 թվականի համեմատ աճել է գրեթե կրկնակի. 2018-ին գրոհի է ենթարկվել յուրաքանչյուր տասներորդը։  Կրիպտոնայներերը գերազանցել են շորթող ծրագրերին, որոնք վերջին տարիների գլխավոր կիբեռսպառնալիքն էին։
Ընդհանուր առմամբ, 2018 թվականի սկզբից ռուսաստանցի օգտատերերի գործնականում 34%-ը ենթարկվել է վեբ-գրոհների, և «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի լուծումներն այդ երկրի օգտատերերի համակարգիչներում արգելափակել են 137 միլիոն ունիկալ վնասաբեր հղում։ Ավելի քան 37%-ը բախվել են տեղային սպառնալիքների, որոնք տարածվում են ոչ թե համացանցի, այլ հանվող կրիչների միջոցով։
Ռուսաստանի թրաֆիկում սպամի բաժինը կազմել է 53% (ամբողջ աշխարհում՝ մոտ 50%)։ Հարկ է նշել, որ սպամ-հաղորդագրություններում կարող է թաքնվել ոչ միայն աներես գովազդը, այլև խարդախերի տարածած նամակները և վնասաբեր ծրագրային ապահովումը։ 2018 թվականին «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի լուծումները նաև կանխել են ֆիշինգային կայքեր օգտատետերի անցնելու 89 միլիոն փորձ։ Ֆիշերներն ավելի շատ գրոհի են ենթարկել հետևյալ տիպերի կազմակերպությունների օգտատերերին. բանկեր (26%), վճարային համակարգեր (24%), գլոբալ համացանցային պորտալներ (19%) և սոցիալական ցանցեր (17%)։  Կիբեռհանցագործները հնարավոր զոհերի վրա արդյունավետ ազդեցության համար կիրառել են սպամի և ֆիշինգի ինչպես հասարակ, այնպես էլ բարդ հնարքներ։ Այսպես, նրանք իրենց նամակներում վկայակոչել են իբր ուժի մեջ մտած օրենքները, օրինակ, տվյալների պաշտպանության կանոնակարգը՝  GDPR-ը։ Սակայն, ամենանշանակալի տեղեկատվական առիթը, որը խարդախներն օգտագործել են այս տարի Ռուսաստանում, դարձել է ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունը։ Չարագործները համացանցում առաջարկել են խաղերի կեղծ տոմսեր, ինչպես նաև էժան չվերթեր և բնակարաններ։
«Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի մասնագետները նշում են, որ գնալով ակտիվ են սկսել զարգանալ մոբայլ սպառնալիքները։ Այսպես, 2018 թվականի ընթացքում հայտնաբերվել է մոբայլ վնասաբեր ծրագրերի տեղադրման 4,9 միլիոն փաթեթ։ Ուրույն տեղ են զբաղեցնում մոբայլ բանկային տրոյական ծրագրերը. տարվա ընթացքում ընկերության լուծումները գրանցել են 144 հազար նման օբյեկտ, և դրանց քանակն անընդհատ աճում է։ Անցնող տարի ամենից ավելի նկատելի դարձավ Asacub բանկային տրոյական ծրագիրը, որը տարածվում էր ֆիշինգային SMS-հաղորդագրությունների միջոցով՝ առաջարկելով հղումով դիտել լուսանկարներ կամ MMS։ Օրեկան 40 հազար օգտատեր բախվում էր այդ տրոյական ծրագրին, իսկ Ռուսաստանին բաժին ընկավ վարակումների 98%-ը։ Բացի այդ, այս տարի մոբայլ օգտատերերին ակտիվորեն գրոհել են կրիպտոմայներները։
«Ինչպես ցույց է տալիս վիճակագրությունը, կիբեռսպառնալիքների լանդշաֆտը 2018 թվականին փոփոխվել է. օրինակ՝ շատ ավելի տարածված են դարձել կրիպտոմայներները։ Չարագործներն ակտիվորեն շահագործում էին կրիպտոարժույթների և դրանց առաջնային առաջարկի (ICO) թեման, նրանք ստեղծում էին ֆիշինգային ռեսուրսներ, որոնք նմանակում էին կրիպտոարժույթների հանրաճանաչ  դրամապանակները և բորսաները, ինչպես նաև կեղծում էին հայտնի մարդկանց և ընկերությունների հաշիվները և նրանց անունից խոստանում անվճար բաժանել կրիպտոարժույթներ։ Մեր կանխատեսումներով՝ մայներների թվի աճը կշարունակվի, նաև կաճի մոբայլ վնասաբեր ծրագրերի, մասնավորապես. բանկային տրոյացիների քանակը։ Խոսելով 2019-ի կանխատեսումների մասին, արժե նշել նաև այն, որ, ամենայն հավանականությամբ, գաղտնագրող ծրագրերը շատ ավելի հազվադեպ են օգտագործվելու զանգվածային գրոհներում»,- նշել է «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի  սպառնալիքների հետազոտության վարչության ղեկավար Թիմուր Բիյաչուևը։
«Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ն կիբեռսպառնալիքներից պաշտպանվելու համար օգտատերերին խորհուրդ է տալիս հետևել մի շարք հիմնական կանոնների.
մի անցեք փոստի և մեսենջերների կասկածելի հղումներով, եթե նույնիսկ դրանք ուղարկել են ձեր ծանոթները;
կանոնավոր կերպով տեղադրեք ծրագրերի և օպերացիոն համակարգի նորացումները;
բոլոր հաշվեգրերի  համար օգտագործեք բարդ և տարբեր գաղտնաբառեր;
կանոնավոր կերպով ստեղծեք կրիտիկական կարևոր տվյալների պահուստային կրկնօրինակներ;
հավելվածներ տեղադրեք միայն պաշտոնական կայքերից և հավելվածներին տրամադրեք միայն այն գործառույթների հասանելիություն, որոնք իսկապես անհրաժեշտ են;

Майнеры превзошли вымогателей: «Лаборатория Касперского» подвела итоги 2018 года
Эксперты «Лаборатории Касперского» подвели итоги 2018 года, и одним из его ключевых трендов стал значительный рост количества криптомайнеров. Число российских пользователей, столкнувшихся с этим видом киберугроз, увеличилось почти в два раза по сравнению с 2017 годом: в 2018 был атакован каждый десятый. Криптомайнеры превзошли программы-вымогатели – главную киберугрозу последних лет.
В целом с начала 2018 года практически 34% российских пользователей подверглись веб-атакам. Всего за год в России решения «Лаборатории Касперского» заблокировали 137 миллионов уникальных вредоносных ссылок на компьютерах пользователей. Более 37% столкнулись с локальными угрозами – теми, которые распространяются не посредством интернета, а с помощью, например, съёмных носителей.
Доля спама в российском трафике составила 53% (во всём мире – около 50%). Стоит отметить, что за спам-сообщениями может скрываться не только назойливая реклама, но и мошеннические рассылки, и вредоносное ПО. Также в 2018 году продуктами «Лаборатории Касперского» было предотвращено более 89 миллионов попыток перехода пользователей на фишинговые сайты. Среди типов организаций, чьи пользователи были атакованы фишерами, наиболее популярными у мошенников в этом году оказались банки (26%), платёжные системы (24%), глобальные интернет-порталы (19%) и социальные сети (17%).
С точки зрения спама и фишинга киберпреступники применяли как простые, так и изощрённые приёмы для эффективного воздействия на потенциальных жертв. Так, они ссылались в письмах на якобы вступившие в силу законы, например, регламент по защите данных – GDPR. Однако наиболее заметным информационным поводом, который использовали мошенники в России в этом году, стал чемпионат мира по футболу. Злоумышленники предлагали в интернете поддельные билеты на матчи, а также дешёвые перелёты и жильё.
Специалисты «Лаборатории Касперского» отмечают, что всё активнее стали развиваться мобильные угрозы. Так, за 2018 год было обнаружено 4,9 миллиона установочных пакетов мобильных зловредов. Особое место занимают мобильные банковские троянцы: за этот год продукты компании зафиксировали 144 тысячи подобных объектов, и их количество постоянно растёт. Наиболее заметным в уходящем году стал банковский троянец Asacub, который распространялся посредством фишинговых SMS-сообщений с предложением посмотреть фото или MMS по ссылке. Около 40 тысяч пользователей в день сталкивались с этим троянцем, а на Россию пришлось 98% случаев заражения. Кроме того, в этом году мобильных пользователей активно атаковали криптомайнеры.
«Как показывает статистика, ландшафт киберугроз в 2018 году изменился: например, стали гораздо более популярными криптомайнеры. Вообще, тема криптовалют и ICO активно эксплуатировалась злоумышленниками, они создавали фишинговые ресурсы, имитирующие популярные криптовалютные кошельки и биржи, а также подделывали аккаунты известных лиц и компаний и от их имени обещали бесплатно раздавать криптовалюты. По нашим прогнозам, рост числа майнеров сохранится, также увеличится количество мобильных зловредов, в частности банковских троянцев. Говоря о прогнозах на 2019 год, стоит отметить и то, что скорее всего шифровальщики будут гораздо меньше использоваться в массовых атаках», – рассказал Тимур Биячуев, руководитель управления исследования угроз «Лаборатории Касперского».
Для защиты от киберугроз «Лаборатория Касперского» рекомендует пользователям придерживаться ряда основных правил:
•не переходите по сомнительным ссылкам в почте и мессенджерах, даже если их прислали ваши знакомые;
•регулярно устанавливайте обновления программ и ОС;
•используйте сложные и разные пароли для всех учётных записей;
•регулярно делайте резервные копии критически важных данных;
•устанавливайте приложения только из официальных магазинов и предоставляйте им доступ только к тем функциям, которые действительно требуются;