Գործընկերություն՝ հանուն Արցախի
2020 թ. պատերազմից հետո Արցախում վիճակը կայունացնելու, Արցախն ամրապնդելու եւ վերականգնելու համար անվտանգության, սոցիալական եւ տնտեսական խնդիրներից բացի, հատուկ առաջնահերթություն են  մարդկային ռեսուրսներն ու բարձրորակ մասնագետների ապահովումն Արցախում՝ տեղում մասնակցելու վերականգնման աշխատանքներին․ այս եզրակացությանը եկան մայիսի 2-ին  Դիլիջանի միջազգային դպրոցում տեղի ունեցած Aurora Dialogues «Գործընկերություն՝ հանուն Արցախի» խորագրով քննարկման մասնակիցները։ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը համախմբել էր «Ավրորան՝ Արցախին» ծրագրի գործընկերներին, տեղի եւ սփյուռքի  կազմակերպությունների, հիմնադրամների, Արցախի պետական մարմինների եւ զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին: Ինչպես նշեց քննարկման մոդերատոր, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի Բիզնեսի եւ տնտեսագիտության քոլեջի դեկան Վաչե Գաբրիելյանը, այս հավաքն ավելի շատ կարիքների, կարողությունների քարտեզագրում էր՝ հասկանալու աշխատանքի ծավալը, ուղղություններն ու հնարավորությունները հետագա աշխատանքը կազմակերպելու համար:
«Սա կարեւորագույն միջոցառում է, որն արտահայտում է նաեւ «Ավրորայի» «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» գաղափարը, երբ դժվարին պահին օգնություն ստացողներն օգնում են այլոց։ Շատերը կարող են ունենալ գաղափարներ, չունենալ միջոցներ, ոմանք՝ միջոցներ, չունենալով գաղափարներ, ոմանք էլ տեղում կարող են ունենալ կարողություններ։ Այստեղ կհամադրենք գաղափարներն ու կարողությունները։ Սա  զուտ միջոցառում չէ, այլ աշխատանքի մեկնարկ»,- հայտարարեց Վաչե Գաբրիելյանը։
«Ավրորան՝ Արցախին» ծրագրի մեկնարկից ի վեր «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն արդեն մոտ 1.7 միլիոն ԱՄՆ դոլար (մոտ 880 մլն ՀՀ դրամ) է հատկացրել՝ աջակցելով տեղական եւ միջազգային գործընկերների կողմից իրագործվող 75 նախագծի Արցախում եւ Արցախի համար: «Ավրորան» շարունակում է իր այս առաքելությունը եւ մտադիր է ընդլայնել իր գործունեությունը:
Ներկաներին ողջունելով՝ նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը խոսեց միասնական ուժերով Արցախը վերականգնելու եւ ավելի ուժեղ Արցախ ու Հայաստան կառուցելու մասին. ««Ավրորայի» աջակցությունն Արցախին ոչ միայն նվիրաբերվող գումարներն են, այլեւ այն, որ մենք կամուրջ լինենք եւ պահենք այդ կամուրջը, որը մի կողմից մենք ենք, մեր հայկական ոգին, ինքնությունը, իսկ մյուս կողմից՝ աշխարհին միանալու ու միացնելու այդ կապը։  Մենք պետք է ուժեղ երկիր կառուցենք։ Ես վստահ եմ, որ  կարող ենք»։
««Գործընկերություն հանուն Արցախի»՝ սա ոչ միայն միջոցառման անունն է, այլեւ «Ավրորայի» գործունեության փիլիսոփայությունը։ Երբ մենք ինչ-որ նախագիծ ենք սկսում, ամեն ինչ անում ենք գործընկերների հետ։ Երբ պատերազմն սկսվեց անցած աշնանը, «Ավրորայի» համահիմնադիրներն անմիջապես արձագանքեցին եւ 1 մլն դոլար նվիրաբերեցին «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին։ Պատերազմի ավարտից հետո «Ավրորան» առաջիններից էր, որ հատկացրեց եւս 1 մլն դոլար պատերազմից տուժածների համար»,- նկատեց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության գործադիր տնօրեն Նիկոլա Ստանիշը:
Արցախի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Արտակ Բեգլարյանը փաստեց, որ պատերազմի հետեւանքով կա 39.000 ներքին կամ բռնի տեղահանված անձ, որոնք այսօր անտուն են, գործ ունենք 4 հազարից ավելի զոհվածների ընտանիքների, 10 հազար վիրավորների, անհետ կորածների, գերիների հետ, ինչն առաջ է բերում նաեւ հոգեկան առողջության լուրջ հարցեր: Այս խնդիրները եւ դրանց լուծումները հասկանալու համար որպես հարթակ նա կարեւորեց նախաձեռնած քննարկումը․ «Ես՝ որպես արցախցի, որպես Արցախի կառավարության ներկայացուցիչ, շնորհակալ եմ, որ ձեր սիրտը բաբախում է հայրենիքի նաեւ այդ կտորի համար: Շնորհակալ եմ «Ավրորային» եւ ներկաներին՝ Արցախին օգնելու իրենց ջանքերի համար»։
«Հայաստանում է գտնվում Արցախից տեղահանված 6.300 ընտանիք՝ մոտ 25.000 մարդ։ Պետք է համախմբվենք եւ համախմբված կառուցենք տունդարձի ճանապարհը»,- ավելացրեց ՀՀ-ում Արցախի կառավարության օպերատիվ շտաբի համակարգող Միքայել Վիրաբյանը:
«Շատ կարեւոր է այս հաթակն այն իմաստով, որ այն նաեւ հնարավորություն է տալիս մեզ բոլորիս քննարկելու կարիքները՝ անմիջական, միջնաժամկետ եւ երկարատեւ ժամակահատվածում, ու տեսնել, թե ինչպես կարող ենք համադրել մեր կարողությունները: Մենք ակտիվ քայլեր ենք ձեռնարկում, որպեսզի միջազգային կառույցները կարողանան ծրագրեր իրականացնել Արցախում»,- իրենց կատարած քայլերի մասին խոսեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի խորհրդական Կարեն Դադուրյանը:
«Գործընկերություն՝ հանուն Արցախի» միջոցառման ընթացքում կազմակերպվեցին ոլորտային չորս աշխատարաններ, որտեղ մասնագետները քննարկեցին կարիքներն՝ ըստ ոլորտների եւ փորձեցին կազմել աշխատանքային քայլերի հաջորդականությունը: Աշխատարաններին առցանց միացան նաեւ առաջատար մասնագետներ աշխարհի տարբեր անկյուններից: Առողջապահության ոլորտի աշխատարանը վարում էր «Արաբկիր» բժշկական կենտրոն-Երեխաների եւ դեռահասների առողջության ինստիտուտի գիտական ղեկավար, Կառավարման խորհրդի նախագահ Արա Բաբլոյանը, կրթության եւ մշակույթինը՝ «Ավրորան՝ Արցախին» ծրագրի ղեկավար, Արցախի կրթության, գիտության եւ սպորտի նախկին նախարար Նարինե Աղաբալյանը, տնտեսական զարգացման թեմայով աշխատարանը վարում էր Արցախի նախագահի՝ զարգացման ծրագրերի գծով խորհրդական, Impact Hub Yerevan հիմնադրամի համահիմնադիր եւ խորհրդի նախագահ Վահե Քեուշգերյանը, իսկ սոցիալական հարցերինը՝ Հայաստանի սոցիալական աշխատողների ասոցիացիայի նախագահ Միրա Անտոնյանը:
Զուգահեռ աշխատարաններում ներկայացվեցին Արցախում պատերազմի հետեւանքների գնահատման նպատակով իրականացված՝ Հայաստանի սոցիալական աշխատողների ասոցիացիայի հետազոտության նախնական արդյունքները:
«Մեր հետազոտությունը ցույց տվեց, որ այս պահին Հայաստանում գտնվող արցախցիների 30%-ը պատրաստ է հենց վաղը վերադառնալ Արցախ, 40%-ը պատրաստ է գնալ, եթե այնտեղ լինեն բնակության եւ այլ պայմաններ, միայն 30%-ն է, որ երկմտում է դեռ: Սա շատ լավ ցուցանիշ է»,- նկատեց Միրա Անտոյանը: Նա անդրադարձավ նաեւ սոցիալական հարցերի աշխատարանի քննարկումներին եւ կարեւորեց հատկապես տեղական կարողությունների զարգացումը, մասնագետների ներգրավումը Հայաստանից եւ սփյուռքից, ինչպես նաեւ կադրերի պատրաստումը հենց Արցախում:
Առողջապահության աշխատարանի քննարկումներն ամփոփեց Արա Բաբլոյանը՝ խնդիրներից առանձնացնելով հատկապես պատերազմի հետեւանքով մասնագիտական ներուժի կորուստն ու  ենթակառուցվածքներին հասցված վնասը, ինչպես նաեւ կարեւորեց համախմբված քննարկումները . ««Ավրորան» տվեց հնարավորություն, որ իրար ճանաչեն հիմնական կազմակերպությունները, որոնք աշխատել են Արցախի համար, որպեսզի նրանք շարունակեն աշխատել համագործակցելով: Դրա համար ստեղծվեց նախարարությանը կից մի համակարգող խորհուրդ, որը պետք է մի կողմից օգնի մշակել ռազմավարություն առողջապահության զարգացման համար, մյուս կողմից օգնի համակարգել այն ամբողջ օգնությունը, որը պետք է տրամադրվի Արցախին՝ կարճաժամկետ եւ երկարաժամկետ առումով»:
Տնտեսական զարգացման աշխատարանում մոդերատոր Վահե Քեուշգերյանը եւ մասնակիցներն առանձնացրել էին մի քանի ոլորտներ, որոնց շուրջ էլ ընթացան քննարկումները՝ արտադրություն, գյուղատնտեսություն, սոցիալական ձեռներեցություն, քաղաքաշինություն, ենթակառուցվածքների տարածքային կառավարում: Պարոն Քեուշգերյանն առանձնացրեց Արցախի տնտեսության վերականգնման եւ զարգացման հնարավորություններից մի քանիսը․ «Թեթեւ արդյունաբերության մասով, օրինակ՝ կան կարի արտադրամասեր, եւ մեր առաջնահերթությունը դրանց աշխատանքը վերականգնել ն է: Մեզ հուզող հարցերից է նաեւ գորգի արտադրությունը, որ եղել է մեզ մոտ հազարավոր տարիներ, բայց հիմա գործարան ունենք միայն Ստեփանակերտում, որտեղ վաթսուն մարդ է աշխատում: Սա գրեթե կորած մշակույթ է, որը պարտադիր վերականգնելու ենք»։
Կրթության եւ մշակույթի թեմայով աշխատարանում մոդերատոր Նարինե Աղաբալյանն ու մասնակիցներն օրակարգ բերեցին ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած հայկական մշակութային ժառանգությունը ոչնչացումից փրկելու խնդիրը, կրթության համակարգային փոփոխությունների, ֆորմալ եւ ոչ ֆորմալ կրթության ճիշտ համադրման, կրթությունը եւ գիտությունը տնտեսության կարիքներին համապատասխանեցնելու, մարդկային կապիտալի հզորացման անհրաժեշտությունը եւ այլն: Այս բոլոր քննարկումները մանրամասն արձանագրվեցին, որոնց շուրջ աշխատանքը կշարունակվի նաեւ հետագայում:
«Այս քննարկումներն ուղղված էին ոչ միայն պատերազմի հետեւանքները մեղմելուն կամ վերացնելուն, այլեւ ապագայի տեսլականի ձեւավորմանը, ինչը շատ կարեւոր է: Եթե մենք խոսում ենք Արցախը վերականգնելու եւ այն ուժեղացնելու մասին, մենք անպայման պետք է նայենք ապագային եւ այդ տեսանելիությունը պետք է տանք այնտեղ ապրող մարդկանց»,- նշեց Նարինե Աղաբալյանը:
«Գործընկերություն՝ հանուն Արցախի» միջոցառման մասնակիցներին հեռավար միացավ եւ Բոստոնից ողջունեց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանը: Թե՛ նա եւ թե՛ Ռուբեն Վարդանյանն իրենց խոսքում հիշեցին ու մեջբերեցին նաեւ «Ավրորայի» համահիմնադիր Վարդան Գրեգորյանին, որը վերջերս հեռացավ կյանքից:
«Վստահ ենք, որ այս միջոցառումը կնպաստի հետագայում մեր առաքելությունն առավել արդյունավետ իրականացնելու: Ինչպես նշել եմ տարբեր առիթներով, եթե այսօր միասին չստեղծենք մեր ապագան, տարիներ հետո ուշ կլինի: Այսօր դժվար է հավատալ, որ Վարդան Գրեգորյանը մեզ հետ չէ, եւ ես ուզում եմ իմ խոսքն ավարտել նրա բառերով. «Վերապրելու հետ առաջանում է պատասխանատվություն, իսկ պատասխանատվությունը գործողություն է, այլ ոչ թե սոսկ բառեր»: Այսօր բոլորս պատասխանատու ենք»,- ասաց Նուբար Աֆեյանը:
Այս ութամյա հանձնառության (2015-2023թթ.՝ ի հիշատակ ութ տարի տեւած Հայոց ցեղասպանության՝ 1915-1923թթ.) նպատակն է խթանել գործողությունների վրա հիմնված բարեգործությանը, որը կբերի շոշափելի արդյունքի: Սա իրագործվում է նախաձեռնության տարբեր ծրագրերի միջոցով՝ «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակ, «Ավրորան՝ Արցախին» մարդասիրական ծրագիր, #AraratChallenge շարժում, Aurora Dialogues քննարկումներ, «Ավրորա» դրամաշնորհներ, «Ավրորա» համայնք, «Ավրորա» մարդասիրության ցուցիչ եւ 100 LIVES նախաձեռնություն:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը բարերարներ Վարդան Գրեգորյանի (1934-2021), Նուբար Աֆեյանի եւ Ռուբեն Վարդանյանի մարդասիրական ձեռնարկումն է, որոնց արդեն միացել են հազարավոր աջակիցներ եւ գործընկերներ: Նախաձեռնության նախագահ բժիշկ Թոմ Քաթինան` որպես վիրաբույժ, մարդասեր եւ 2017 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր, մարդասիրական գործունեության իր փորձառությամբ աշխարհում տարածում է «Ավրորայի»՝ «Երախտագիտությունն` ի գործ» ուղերձը եւ համախմբում բոլորին համընդհանուր մարդկայնության շուրջ:
«Ավրորան՝ Արցախին»
«Ավրորան՝ Արցախին» ծրագրով «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն օգնում է արցախցիներին, որոնք 2020 թ. Արցախյան (Լեռնային Ղարաբաղի) պատերազմից հետո կանգնած են մարդասիրական լուրջ ճգնաժամի առաջ: Արցախի օգնության ծրագրի մեկնարկից մինչեւ 2021 թ. մարտ՝ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն արդեն 1.700.000 ԱՄՆ դոլար է տրամադրել՝ աջակցելով Արցախում իրականացվող տեղական եւ միջազգային գործընկերների 75 նախագծի, ինչպես նաեւ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցով անհապաղ մարդասիրական օգնություն տրամադրելով արցախցիներին:
«Ավրորան՝ Արցախին» ծրագրի բաղադրիչն է նաեւ տարածաշրջան բերել աշխարհի մարդասիրության ոլորտի առաջատարներին՝ տեղի բնակչությանն օգնելու եւ Արցախի միջազգային կարգավիճակին նպաստելու նոր հնարավորություններ գտնելու, տեղում արդյունավետ լուծումներ ապահովելու նպատակով:
«Ավրորան՝ Արցախին» ծրագիրն իրականացվում է #AraratChallenge համաշխարհային շարժման միջոցով, որն ուղղված է մարդասիրական կարիքների բավարարմանը Հայաստանում եւ աշխարհասփյուռ հայ համայնքներում: Այս շարժում-հանգանակությունն ընդլայնում է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության գործունեությունն ու ազդեցությունը՝ կրճատելու աղքատությունը, բարելավելու առողջապահությունը եւ կրթությամբ ապահովելու կարիքավորներին: Յուրաքանչյուրը կարող է միանալ այս շարժմանը եւ երկրորդ հնարավորություն տալ նրանց, ովքեր ամենաշատն ունեն դրա կարիքը:
2020 թ. հոկտեմբերից #AraratChallenge շարժման կողմից հանգանակված միջոցներն ուղղվել են մարդասիրական նախագծերի աջակցությանը, որոնք օգնում են պատերազմից տուժած արցախցիներին:
«Ավրորան՝ Արցախին» ծրագրի աջակցությամբ իրականացվող նախագծերի մասին ավելին իմանալու եւ «Faces of Artsakh» արցախյան պատմություններին ծանոթանալու համար այցելեք AraratChallenge.com:

Партнерство для Арцаха
Для стабилизации ситуации в Арцахе (Нагорном Карабахе), его укрепления и восстановления после войны 2020 года необходимо не только решить вопросы безопасности и социальные и экономические проблемы, но и уделить особое внимание человеческим ресурсам и высококлассным специалистам в Арцахе, которые будут вовлечены в восстановительные работы на местах – к такому выводу пришли участники мероприятия Диалогов «Аврора» под названием «Партнерство для Арцаха», которое состоялось в колледже UWC Dilijan 2 мая 2021 года. Гуманитарная инициатива «Аврора» собрала вместе партнеров программы “«Аврора» для Арцаха”, представителей местных организаций и организаций диаспоры, фондов, государственных структур и СМИ.
Ваче Габриелян, декан Колледжа бизнеса и экономики Американского университета Армении (АУА), отметил, что целью данного мероприятия было составление карты потребностей и возможностей, чтобы понять масштаб необходимой работы, а также области и возможности организации дальнейшей деятельности.
«Это важнейшее мероприятие, которое также отражает созданную «Авророй» концепцию благодарности в действии, когда люди, получающие поддержку, протягивают руку помощи тем, кто в ней нуждается. У многих людей могут быть идеи, но им может не хватать средств; у других могут быть деньги, но не идеи, а у третьих могут быть возможности. Здесь мы объединим идеи и возможности. Это не просто мероприятие, а отправная точка для совместной работы», – заявил Ваче Габриелян.
С момента запуска программы “«Аврора» для Арцаха” инициатива уже выделила почти $1,7 млн на поддержку 75 проектов, осуществляемых местными и международными партнерами, и намерена расширить программу, продолжая эту миссию.
В своем приветствии соучредитель инициативы Рубен Варданян говорил о восстановлении Арцаха и создании более сильного Арцаха и Армении совместными усилиями: «Поддержка Арцаха со стороны «Авроры» – это не только финансовые пожертвования. Мы должны стать мостом и поддерживать его. Одна его сторона – это мы, наш армянский дух и идентичность, а другая – путь к связи с миром. Мы должны построить сильную нацию. Я уверен, что мы справимся».
««Партнерство для Арцаха» – это не просто название этого мероприятия, но и философия работы «Авроры». Где бы «Аврора» ни запускала проекты и где бы она ни начинала работу в мире или в Армении и Арцахе, мы делаем это вместе с партнерами. Когда в прошлом году разразилась война, соучредители «Авроры» сразу же выделили 1 миллион долларов фонду Hayastan All Armenian Fund на проекты срочной помощи. А когда война закончилась, «Аврора» одной из первых выделила еще один миллион на проекты для людей, пострадавших от войны», – сказала Никола Станиш, исполнительный директор Гуманитарной инициативы «Аврора».
Артак Бегларян, руководитель аппарата президента Республики Арцах, сказал, что война стала причиной внутреннего или насильственного перемещения 39 000 человек, которые в настоящее время остались без крова. Он также упомянул положение семей более 4000 погибших солдат и 10 000 раненых солдат, пропавших без вести и военнопленных, что, в свою очередь, порождает проблемы, связанные с психическим здоровьем. Господин Бегларян подчеркнул важность обсуждения для понимания этих проблем и их решения. «Как человек из Арцаха и как представитель правительства Арцаха, я хотел бы поблагодарить вас за ваше сердце, которое бьется и за этот кусочек нашей родины. Я благодарен Авроре и всем участникам за их усилия, направленные на помощь Арцаху».
«В Армении проживает 6 300 перемещенных из Арцаха семей, то есть около 25 000 человек. Мы должны собраться и совместными усилиями проложить им дорогу домой», – добавил координатор оперативного штаба правительства Арцаха в Армении Микаел Вирабян.
«Эта платформа очень важна тем, что дает нам возможность обсудить срочные, среднесрочные и долгосрочные потребности и посмотреть, как мы можем сопоставить наши возможности. Мы предпринимаем активные меры для того, чтобы международные институты могли реализовать проекты в Арцахе», – заявил советник министра иностранных дел Армении Карен Дадурян, говоря о связанной с Арцахом работе.
В рамках мероприятия состоялись четыре семинара, посвященные здравоохранению, образованию и культуре, экономическому развитию и социальным вопросам, в ходе которых специалисты обсудили отраслевые потребности и попытались определить дальнейшие шаги. Семинар по здравоохранению вел Ара Баблоян, научный директор и председатель правления Объединенного медицинского центра-института здоровья детей и подростков «Арабкир»; модератором семинара по образованию и культуре стала Нарине Агабалян, руководитель программы “«Аврора» для Арцаха” и бывший министр образования, науки и спорта Республики Арцах; семинар по экономическому развитию модерировал Ваге Кеушгерян, советник президента Арцаха по программам развития, соучредитель и председатель совета директоров Impact Hub Yerevan, а семинар по социальным вопросам модерировала Мира Антонян, председатель Ассоциации социальных работников Армении и исполнительный директор Фонда помощи Армении.
В ходе параллельных сессий были представлены предварительные результаты исследования, направленного на оценку последствий войны в Арцахе. Опрос был проведен Ассоциацией социальных работников Армении.
«Наш опрос продемонстрировал, что 30% арцахских переселенцев в Армении готовы сразу же вернуться в Арцах, 40% готовы вернуться при наличии жилья и других условий, и только 30% еще колеблются. Это очень хорошие показатели», – сказала Мира Антонян. Она также упомянула дискуссию, состоявшуюся в ходе семинара по социальным вопросам, и подчеркнула важность раскрытия местного потенциала, привлечения экспертов из Армении и диаспоры и подготовки специалистов непосредственно в Арцахе.
Ара Баблоян подвел итоги семинара по здравоохранению, подчеркнув вопросы, связанные с утратой профессионального потенциала и ущербом, который война нанесла инфраструктуре. Он также отметил важность совместных обсуждений: ««Аврора» предоставила основным организациям, проводившим работу в Арцахе, возможность узнать друг друга и продолжить свою деятельность вместе. Именно поэтому был создан при министерстве был создан координационный совет. С одной стороны, совет поможет разработать стратегию развития здравоохранения, а с другой – скоординировать всю помощь, которая будет оказана Арцаху, как в краткосрочной, так и в долгосрочной перспективе».
Участники семинара по экономическому развитию и его модератор Ваге Кеушгерян определили несколько областей, вокруг которых велись дискуссии. Этими сферами стали производство, сельское хозяйство, социальное предпринимательство, городское развитие и региональное управление инфраструктурой. Господин Кеушгерян выделил определенные возможности для восстановления и развития экономики: «Например, в сфере легкой промышленности есть швейные фабрики, и наша приоритетная задача –  восстановить их работу. Производство ковров – еще один вопрос, представляющий для нас интерес. Изготовление ковров было нашей традицией на протяжении тысяч лет, но сейчас у нас есть фабрика только в Степанакерте, где работают 60 человек. Это почти утраченная культура, которую мы должны восстановить».
Участники семинара по образованию и культуре и его модератор Нарине Агабалян обсудили вопрос спасения от разрушения армянского культурного наследия, находящегося в настоящее время под контролем азербайджанских сил, а также необходимость коренных изменений в сфере образования, правильного сопоставления формального и неформального образования, адаптации образования и науки к экономическим потребностям, развития человеческого капитала и так далее. Был составлен подробный письменный протокол всех этих обсуждений для продолжения дальнейшей работы по этим темам.
«Эти обсуждения были направлены не только на смягчение или устранение последствий войны, но и на формирование видения будущего, что очень важно. Если мы говорим о восстановлении и укреплении Арцаха, мы должны непременно смотреть в будущее, и мы должны сделать так, чтобы живущие там люди смогли разделить с нами это видение», – сказала Нарине Агабалян.
Нубар Афеян, соучредитель Гуманитарной инициативы «Аврора», присоединился к мероприятию «Партнерство для Арцаха» в режиме онлайн и приветствовал участников из Бостона, штат Массачусетс. И он, и Рубен Варданян вспоминали соучредителя «Авроры» Вартана Грегоряна, который недавно скончался, и цитировали его в своих выступлениях.
«Мы верим, что это мероприятие будет способствовать более эффективной реализации нашей миссии в будущем. Как я уже неоднократно говорил, если мы не будем совместно создавать наше будущее сегодня, завтра будет слишком поздно. Сегодня трудно поверить, что Вартана нет с нами, и я хотел бы завершить свою речь его цитатой: «С выживанием приходит ответственность, с ответственностью приходят действия, а не просто слова». Сегодня все мы несем эту ответственность», – сказал Нубар Афеян.
Рассчитанная на восемь лет (с 2015 по 2023 год, в память о Геноциде армян 1915-1923 годов) инициатива поощряет основанную на конкретных действиях благотворительность, ориентированную на ощутимые результаты. Этот замысел реализуется через программы Гуманитарной инициативы «Аврора»: премию «Аврора», “«Аврора» для Арцаха”, движение #AraratChallenge, Диалоги «Аврора», Гранты «Аврора», Сообщество «Аврора», Индекс «Аврора» и инициативу 100 LIVES.
«Аврора» для Арцаха
Программа «Авроры» для Арцаха помогает народу Арцаха (Нагорного Карабаха), столкнувшемуся после войны 2020-го года с тяжелым гуманитарным кризисом. По состоянию на март 2021 г. Гуманитарная инициатива «Аврора» уже выделила 1,7 млн долларов на поддержку 75 проектов в Арцахе, реализуемых местными и международными партнерами, и на оказание экстренной помощи пострадавшим от войны через организацию Hayastan All Armenian Fund.
В рамках своей программы для Арцаха «Аврора» также приглашает в регион мировых гуманитарных лидеров, чтобы исследовать новые способы оказать помощь местным жителям, поддержать международный статус республики и обеспечить эффективность решений на местах.
Программа “«Аврора» для Арцаха” реализуется на базе движения #AraratChallenge, глобальной краудфандинговой кампании, направленной на удовлетворение гуманитарных потребностей в Армении и армянских общинах по всему миру. Кампания призвана увеличить воздействие и расширить область влияния Гуманитарной инициативы «Аврора», что позволит ей бороться с нищетой, развивать здравоохранение и предоставлять нуждающимся доступ к образованию. Любой человек может присоединиться к этому гуманитарному движению и подарить надежду на лучшее тем, кто в ней так остро нуждается.
Начиная с октября 2020 года собранные движением #AraratChallenge средства направляются на поддержку гуманитарных инициатив, помогающих пострадавшему от войны народу Арцаха.
Дополнительная информация о проектах в Арцахе, получающих поддержку «Авроры», а также цикл историй «Лица Арцаха» доступны на сайте AraratChallenge.com.