Ա. Սպենդիարյանի և Ա. Բաբաջանյանի հոբելյաններին նվիրված համերգ-դասախոսություն Լոնդոնում
Նոյեմբերի 27-ին Լոնդոնի Սուրբ Սարգիս հայկական եկեղեցում անցկացվեց միջոցառում՝ նվիրված Ալեքսանդր Սպենդիարյանի ծննդյան 150 և Առնո Բաբաջանյանի 100-ամյակներին:
Միջոցառումը կայացավ «Քլինգեն երգչախմբի և մշակութային ասոցիացիայի» և նրա գեղարվեստական ղեկավար ու դիրիժոր Սիփան Օլահի նախաձեռնությամբ՝ Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատան հովանու ներքո և ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ:
Օրվա բանախոսներն էին Ալեքսանդր Սպենդիարյանի տուն-թանգարանի տնօրեն, ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ Մարինե Օթարյանը և բազմակողմանի երաժշտական գործիչ Սիփան Օլահը: Մ. Օթարյանը ներկայացրեց դասախոսություն Սպենդիարյանի կյանքի և ստեղծագործական ժառանգության,  իսկ Ս. Օլահը՝ Բաբաջանյանի կյանքի ուղու և գործունեության մասին։
Ա. Սպենդիարյանի տուն-թանգարանի տնօրենը շնորհակալագիր հանձնեց Ս. Օլահին՝ կոմպոզիտորի հոբելյանական միջոցառումների կազմակերպման և ակտիվ մասնակցության համար:
Համերգային բաժնում միջազգային ճանաչում ունեցող երաժիշտների, «Քլինգեն» երգչախմբի և «Քլինգեն» կամերային նվագախմբի (գեղարվեստական ղեկավար և մաեստրո Սիփան Օլահ) կատարմամբ հնչեցին այս երկու հայ մեծանուն կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները:
Ելույթ ունեցան սոպրանոներ Տաթևիկ Աշուրյանը (Գերմանիա) և Հայարփի Եղիկյանը (ՄԹ), դաշնակահար Մարիա Փալազյանը (Լիբանան), հոբոյահար Հակոբ Մուրադյանը (ՄԹ), «Քլինգեն» լարային քառյակը՝ ջութակահարներ Պաուլա Գորբանովան (Լիտվա) և Մալենա Ջիմենոն (Իսպանիա), ալտահար Ադրիան Տիերասեկան (Իսպանիա) և թավջութակահար Քրիստոֆեր Հեդջեսը (ՄԹ), իսկ Լոնդոնի «Քլինգեն» երգչախումբը կատարեց Ա. Բաբաջանյանի երգերը:
Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ դեսպան Վարուժան Ներսեսյանն իր ողջույնի խոսքում շնորհակալություն հայտնեց կազմակերպիչներին և հյուրերին` նշելով նման միջոցառումների կարևորությունը ՄԹ ժողովրդին հայկական հարուստ երաժշտական մշակույթն ու ավանդույթները ներկայացնելու գործում:
Համերգ-դասախոսությանը ներկա էր աշխարահռչակ դիրիժոր Վարդան Մելքոնյանը, որն իր բարձր գնահատականը և մասնագիտական կարծիքը հայտնեց երաժիշտների պրոֆեսիոնալիզմի և բանախոսների հետաքրքիր ու բովանդակալի ելույթների համար:
Ներկա էին նաև ՄԹ-ում Հայ Առաքելական Եկեղեցու թեմի առաջնորդ Սրբազան Հովակիմ Մանուկյանը, Սբ. Սարգիս եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Շնորք քահանա Բաղդասարյանը, Հայկական համայնքային խորհրդի նախագահ Արմանդ Աբրամյանը, ՀՀ դեսպանատան աշխատակազմը, բրիտանացի և օտարերկրյա այլ հյուրեր:
Հայ մեծանուն կոմպոզիտորներ Սպենդիարյանի 150 և Առնո Բաբաջանյանի 100-ամյա հոբելյաններին նվիրված նախագծի հեղինակը դիրիժոր, երգիչ, դաշնակահար Սիփան Օլահն է, որի նպատակն է արտերկրում հանրահռչակել հայ կոմպոզիտորների արվեստը: Հիշեցնենք, որ այս նախագծի առաջին միջոցառումը կայացել էր ս.թ. հոկտեմբերի 16-ին Լոնդոնում, երկրորդը՝ նոյեմբերի 5-7-ը Վիեննայում:

02-12-2021 18:29:33   | Armenia  |  Press release
Concert-lecture dedicated to the anniversaries of Alexander Spendiaryan and Arno Babajanyan in London.
On 27 November a lecture and a concert dedicated to the 150th anniversary of Alexander Spendiaryan and the 100th  anniversary of Arno Babajanyan organised by Klingen Choir and Cultural Association and maestro Sipan Olah took place in St. Sarkis Armenian Church under the auspices of the Embassy of Armenia to the UK.
Director of Alexander Spendiaryan House-Museum Marine Otaryan presented Alexander Spendiaryan’s life and activity and the artistic director of Klingen Choir and the Klingen Chamber Orchestra Sipan Olah made a presentation of Arno Babajanyan’s life activity. Ա. The director of the Spendiaryan House-museum presented a Letter of appreciation to Sipan Olah for organizing and actively participating the Jubilee events dedicated to the great Armenian composer.
After the lecture, the composers' works were performed by Klingen Choir and the Klingen String Quartet under the direction of artistic director and conductor Sipan Olah. Soloists Sipan Olah (conductor, tenor & pianist) sopranos Tatevik Ashuryan and Hayarpi Yeghikyan, pianist Maria Palazian, oboist Jack Mouradian, violinists Paula Izabella Gorbaņova and Malena Benavent, violist Adrián Morena Tierraseca and cellist Chris Hedges performed immortal music by great composers.
The Ambassador of the Republic of Armenia to the United Kingdom Varuzhan Nersesyan addressed the audience with a welcoming speech, emphasizing the key role of culture in the development of relations between Armenia and the United Kingdom. Ambassador thanked the organizers and guests noting the importance of such events in presenting the rich Armenian musical culture and traditions to the people of the United Kingdom.
Among the attendees were the world famous conductor Vardan Melkonyan, who especially praised the professionalism of the musicians and lecturers, the primate of Armenian Church of UK and Ireland - His Grace Bishop Hovakim Manukian, clergy of the St. Sarkis Church, London - Reverend Father Shnorq Baghdasaryan, the British-Armenian Community Council Armand Abrahamyan, the stuff of the Armenian Embassy, guests from UK and other countries.
Let us remind you that the author of the project is the conductor, singer and pianist Sipan Olah, who already had realized this Jubilee program on October 16 in London and November 5-7 in Vienna with a great success. Maestro Olah's purpose is the promotion of the art of the Armenian composers in abroad as well.