Ամերիաբանկը 15 մլն եվրոյի փոխառություն է ստացել «Տրիոդոս Ինվեսթմենթս Մենեջմենթ» ընկերությունից` որպես երկրորդ մակարդակի կապիտալի գործիք
23-12-2021 17:50:39   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
Ամերիաբանկը 15 մլն եվրոյի երկարաժամկետ ստորադաս փոխառության պայմանագիր է կնքել «Տրիոդոս Ինվեսթմենթս Մենեջմենթ» ընկերության հետ: Նշված ստորադաս փոխառությունը համարվում է Բազել III-ի շրջանակներում 2-րդ մակարդակի կապիտալ և ուղղված է բանկի ընդհանուր կապիտալի դիրքի ամրապնդմանը:
«Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել «Տրիոդոս Ինվեսթմենթս Մենեջմենթ» ընկերության մեր գործընկերներին մեր կազմակերպությունների միջև համագործակցության հաստատման առիթով: Սա մեր առաջին համատեղ գործարքն է, և վստահ եմ, որ այն մեր երկարատև համագործակցության սկիզբն է: Տրամադրված միջոցները թույլ կտան ամրապնդել մեր կապիտալի դիրքը Բազել III-ի կարգավորումների շրջանակներում: Այս տարի մենք ներգրավել ենք ավելի քան 30 մլն եվրոյի ստորադաս վարկային միջոցներ` ապահովելով կապիտալի ամուր դիրք և դիվերսիֆիկացված կառուցվածք և նախատեսում ենք շարունակել ընդլայնել մեր վարկային պորտֆելը` պահպանելով կապիտալի համարժեքության բարձր ցուցանիշները», - նշել է  Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:
«Շատ ուրախ ենք, որ այս գործարքով սկիզբ է դրվում Ամերիաբանկի հետ երկարաժամկետ համագործակցությանը: Մենք անկեղծորեն ցանկանում ենք աջակցել Ամերիաբանկին Հայաստանի տեղական համայնքներում փոքր և միջին բիզնեսի և «կանաչ» նախագծերի ֆինանսավորման հնարավորությունների ընդլայնման գործում, որոնք առանցքային նշանակություն ունեն երկրի սոցիալ-տնտեսական զարգացման համար: Որպես Հայաստանի առաջատար բանկ` Ամերիաբանկի նպատակն է ընդլայնել ագրոտնտեսության և վերականգնվող էներգետիկայի ֆինանսավորման ոլորտում իր մասնաբաժինը: Ուրախ կլինենք, եթե հետագայում նման նախաձեռնություններին աջակցելու նոր հնարավորություններ ունենանք», նշել է «Տրիոդոս Ինվեսթմենթս Մենեջմենթ» ընկերության Արևելյան Եվրոպայի, կովկասյան տարածաշրջանի և Կենտրոնական Ասիայի գրասենյակի մենեջեր Ռոզա Սարկեևան:
«Տրիոդոս Ինվեսթմենթս Մենեջմենթ» ընկերության մասին
«Տրիոդոս Ինվեսթմենթս Մենեջմենթ» ընկերությունը միավորում է մեծ թվով ներդրողների, որոնք ցանկանում են իրենց գումարները ծառայեցնել մնայուն, դրական փոփոխությունների իրականացմանը` համագործակցելով նույնկերպ մտածող նորարար ձեռներեցների և կայուն զարգացող ընկերությունների հետ: Այդ ճանապարհին «Տրիոդոս Ինվեսթմենթս Մենեջմենթ» ընկերությունը ծառայում է որպես կատալիզատոր այն ոլորտներում, որոնք առանցքային նշանակություն ունեն աշխարհն ավելի արդար, կայուն և մարդասիրական դարձնելու գործում: Ընկերությունը խորը գիտելիքներ է կուտակել` 25 տարվա ընթացքում ներդրումներ կատարելով Էներգետիկայի, կլիմայի պահպանության, ֆինանսական ներառման, սննդի կայուն արտադրության և գյուղատնտեսության ոլորտներում: Ընկերությունը նաև ներդրումներ է կատարում ցուցակված ընկերություններում, որոնք էապես նպաստում են դեպի կայուն հասարակություն անցմանը: «Տրիոդոս Ինվեսթմենթս Մենեջմենթ» ընկերությունն ակտիվ և պատասխանատու ներդրող է, որը 750-ից ավել ներդրումներ է կատարել աշխարհի ավելի քան 50 երկրում: 2021 թ-ի հունիսի դրությամբ կառավարվող ակտիվներում ընկերության ներդրումները կազմել են 6.1 մլրդ եվրո: Ընկերությունը «Տրիադոս Բանկ Էն Վի»-ի դուստր ձեռնարկությունն է և ամբողջությամբ պատկանում է վերջինիս: «Տրիադոս Բանկ Էն Վի»-ն հիմնադրվել է 1980 թ-ին Նիդերլանդներում և առաջատար դիրք է գրավում կայուն բանկային գործունեության ոլորտում ողջ աշխարհում:
Ամերիաբանկը Հայաստանի դինամիկ զարգացող բանկերից է, դասվում է երկրի ամենակայուն և խոշոր ֆինանսական հաստատությունների շարքին և ունի հստակ ձևակերպված թվայնացման օրակարգ: Հանդիսանալով առաջին ներդրումային բանկը Հայաստանում՝ Ամերիաբանկը տրամադրում է նորարար բանկային ծառայությունների լայն փաթեթ: Այսօր Ամերիաբանկը ունիվերսալ բանկ է, որը մատուցում է կորպորատիվ, ներդրումային և մանրածախ բանկային ծառայություններ` տրամադրելով բանկային լուծումների ամբողջական փաթեթ: Վերջին արդյունքների համաձայն` Ամերիաբանկը Հայաստանի խոշորագույն բանկն է, որի ակտիվները գերազանցում են 1 տրիլիոն ՀՀ դրամը:

23-12-2021 17:50:39   | Armenia  |  Press release
Ameriabank and Triodos Investment Management have entered into a  long-term subordinated loan agreement with the amount of EUR 15M. The subordinated loan qualifies as Bank Tier 2 capital under Basel III framework and will further strengthen the overall capitalization of Ameriabank.
Artak Hanesyan, CEO of Ameriabank, commented: “I would like to thank our partners at Triodos Investment Management for launching this cooperation between our institutions. This is our debut transaction together and I am sure that it is just the beginning of our long-term partnership. This facility is to improve further our capital position under the Basel III regulations. We have now raised more than EUR 30M sub debt this year, maintaining strong and diversified capital structure, so we are well-positioned to continue growing our customer lending while maintaining strong capital adequacy ratios.”
Speaking on behalf of Triodos Investment Management, Rosa Sarkeyeva, Regional Manager for Eastern Europe, the Caucasus and Central Asia: “We are very happy that this Tier 2 capital instrument marks the beginning of a long-term cooperation with Ameriabank. We wholeheartedly support Ameriabank’s mission to increase its outreach to small-scale entrepreneurs and green initiatives in Armenia, which are embedded in local communities and are instrumental in the country’s social and economic development. As the leading bank in Armenia, Ameriabank’s ambition is to increase its offering in agri-financing and renewables financing, and we’d be happy to explore other opportunities having a positive impact.”
About Triodos  Investment Management
Triodos Investment Management (Triodos IM) connects a broad range of investors who want to make their money work for lasting, positive change with innovative entrepreneurs and sustainable businesses doing just that. In doing so, Triodos IM serves as a catalyst in sectors that are key in the transition to a world that is fairer, more sustainable and humane. It has built up in-depth knowledge throughout 25 years of impact investing in sectors such as Energy & Climate, Financial Inclusion and Sustainable Food & Agriculture, and also invests in listed companies that materially contribute to the transition toward a sustainable society. Triodos IM is a globally active impact investor with 750+ investments in over 50 countries with EUR 6.1 billion in assets under management (as per end of June 2021). It is a wholly owned subsidiary of Triodos Bank NV, which was founded in 1980 in the Netherlands and is a leading expert in sustainable banking globally.
Learn more: www.triodos-im.com
Ameriabank is a dynamically developing bank and one of the major and most stable financial institutions in Armenia with clearly formulated digital agenda. Being the first investment bank in Armenia, Ameriabank provides a large package of innovative banking services. Now Ameriabank is a universal bank offering corporate, investment and retail banking services in a comprehensive package of banking solutions. Ameriabank is the largest bank in Armenia according to the most recent reportable data, with assets exceeding AMD 1 trillion.