«Դիմում համաշխարհային առաջնորդներին՝ վերադառնալու ԵԱՀԿ հարթակ. Մերձկասպյան Արեւմուտքի տարածաշրջանում հայ եւ այլ բնիկ ժողովուրդների դեմ իրականացված Ցեղասպանության հանցագործությունների վերաբերյալ»
10-01-2022 12:59:38   | Հայաստան  |  Վերլուծություն
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինին, Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջո Բայդենին, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնին. ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգին
Ռուսաստան-ՆԱՏՕ խորհրդի ձեւաչափում եւ ԵԱՀԿ-ում Ռուսաստանի եւ Միացյալ Նահանգների միջեւ նախատեսված առաջիկա քննարկումների ու բանակցությունների կապակցությամբ, որ տեղի է ունենալու Բրյուսելում 2022 թվականի հունվարի 9-13-ը,
Մերձկասպյան Արեւմուտքի տարածաշրջանում հայ եւ այլ բնիկ ժողովուրդների դեմ իրականացված Ցեղասպանության հանցագործությունների վերաբերյալ
Ձերդ գերազանցություն պարոնայք նախագահներ:
Մեկ տարի առաջ թուրքերի 150-ամյա ցեղասպան մեքենան, օգտվելով COVID-19-ի համաճարակի հետ կապված քաոսից, ինչպես 100 տարի առաջ, կրկին խաբելով բարձր տերություններին՝ համաշխարհային հանրությանը եւ բոլորին Երկիր մոլորակի վրա, շրջանցելով ԵԱՀԿ-ն (Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպություն, որից միակողմանի փաստացի դուրս են եկել Թուրքիան, Ադրբեջանը, Հայաստանն ու Ռուսաստանը, իսկ միջազգային ընկերակցության՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհրդի կամքն ու որոշումները խախտել են Իսրայելը, Պակիստանը, Ուկրաինան, Ղազախստանը, Բելոռուսիան, Վրաստաը), իրենց շուրջ գաղտնի համախմբելով ժամանակակից աշխարհի վաշխառու կործանարար ուժերի բոլոր տեսակներն ու կազմավորումները, ԱՄՆ-ում իշխանությունը Դոնալդ Թրամփից Ջո Բայդանին անցնելու շփոթի ժամանակ, նախապատրաստել եւ հիմնովին իրականացրել են իրենց ոճրագործությունները մարդկության եւ մարդկության դեմ արդեն 21-րդ դարում՝ ի դեմս Մերձկասպյան Արեւմուտքի տարածաշրջանում իրականացված Հայոց ցեղասպանության, ահաբեկիչների ներգրավմամբ եւ արգելված քիմիական զենքի կիրառմամբ Արցախի Հանրապետության (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության) քաղաքացիական բնակչության դեմ։ Նշյալ կոալիցիայի հանցագործ ծրագրերը նպատակ են ունեցել սկսել հայերի օկուպացիայի եւ պետականության վերջնական ոչնչացման գործընթացը, որը բռնի ուժով, 100 տարի առաջ բոլշեւիկների հետ միասին սահմանվել էր տարածքային-տնտեսական ռեեզերվացիայի տեսքով։ Այսօրվա հանցագործությունները հնարավոր են դարձել 100 տարի առաջ կատարված հանցագործությունների անպատժելիության արդյունքում, ձախողված, չարամտորեն եւ արհեստականորեն հաստատված իրողությունների պատճառով, հակառակ Առաջին համաշխարհային պատերազմում հաղթող երկրների որոշումների, Լոզանի տրիբունալի, հանցագործություն կատարածներին տարբեր միջազգային նախագծերում ներգրավելու անհեռատես քաղաքականությամբ, իբրեւ թե աշխարհում եւ տարբեր տարածաշրջաններում խաղաղությունը պահպանելու բացատրությամբ:
Զարմանալիորեն անտեսվում են նմանատիպ կործանարար որոշումների դասերը․․․ մի բան, որ տեղի ունեցավ 2020 թ․ Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ժամանակ, շրջանցելով մջազգայնորեն ճանաչված ԵԱՀԿ հարթակը։ Նույնը կատարվեց մ.թ.ա. 89-88 թվականներին, երբ աեանց Հռոմի Սենատի համաձայնության Արեւելյան Միջերկրական ծովում սադրեցին ավազակային պատերազմ։ Ուշացումով զղջացին իրենց արածի համար եւ կատարվածի համար, վերադարձրին բոլոր ռազմագերիներին՝ վճարելով նրանց վերադաձի ծախսերը։ (1)
Սակայն, անհիշելի ժամանակներից Հայկական լեռնաշխարհում եւ նրա շրջակայքում կարգուկանոնն այլ էր նույնիսկ պատերազմի ժամանակ։
Քեմալական Թուրքիա եւ բոլշեւիկյան Ադրբեջան արհեստական կազմավորումները ստեղծվել են հայերի, հույների, ասորիների, եզդիների, արաբների, մոլոկանների, ալավիների, զազաների եւ Հայկական լեռնաշխարհի այլ բնիկ ժողովուրդների, Արեւմտյան Կասպից ծովի տարածաշրջանի, Հյուսիսային (Հայկական) Միջագետքի սեփականության վրա։ Կիլիկիա, Արեւմտյան Ասիա եւ Իրանական բարձրավանդակի հյուսիս-արեւմուտք:
Թուրքերի կողմից, միջազգային ահաբեկիչների ներգրավմամբ, 2020 թվականին Արցախում (Լեռնային Ղարաբաղ) սանձազերծված 44-օրյա ագրեսիայի ընթացքում հայերը եւ այլ բնիկ ժողովուրդներ լքեցին իրենց հազարամյա օջախները՝ իրենց հարազատների շիրիմներն ու տապանաքերերը։ 1894-1923 թ.թ. Հայոց ցեղասպանության ժամանակ հայերը եւ այլ տեղահանված բնիկ ժողովուրդները վստահ էին, որ թուրքերն արդարացիորեն կպատժվեն մարդկության եւ մարդկայնության դեմ կատարած վայրագությունների համար, եւ նրանք հույսը դնում էին իրենց տները վերադառնալու վրա: Այսօրվա վաշխառությունը ժողովրդին չի թողել նույնիսկ մահվան հավատը։
Եթե Վերսալի զինվորական տրիբունալը եւ Կոստանդնուպոլսի զինվորական տրիբունալը պատժեին Հայոց ցեղասպանության բոլոր կազմակերպիչներին, ինչպես երիտթուրք կուսակցության մարդասպաններին, այնպես էլ սուլթանական, երիտթուրքերին եւ քեմալական կառավարություններին, ապա Հին աշխարհում եւ ամբողջ աշխարհում Դարչնագույն ժանտախտ չէր լինի։ Չէին լինի մի քանի տասնյակ միլիոն անմեղ սպանվածները եւ մոխրացված բնակավայրեր, գյուղերը, քաղաքները եւ երկրները:
Թուրքերի անպատժելիությունը հանգեցրեց հույների, ասորիների, եզդիների, արաբների, մոլոկանների, ալավիների, զազա ժողովրդի ցեղասպանություններին, քրիստոնյա ասորիների սպանությանը Իրաքում (1933), Ցարական Ռուսաստանում եւ Ռումինիայում հրեական ջարդերին, Հոլոքոստին, ցեղասպանություններին իրականացված Կարմիր քմերների կողմից Կամբոջայում եւ Ռուանդայում հութուների տիրապետության եւ Ինտերահամվեի ուժերի կողմից թութսիների դեմ։ 20-րդ դարում աշխարհում առնվազն 30 միլիոն մարդ է մահացել ցեղասպանության գործողությունների հետեւանքով։ (2)
Թուրքիայի եւ «թյուրքալեզու պետությունների միավորման» երկրների միջազգային կոալիցիայի կողմից անպատժելիորեն նախաձեռնված զինված հակամարտությունն իրականացվել է Հայաստանի Հանրապետության գրեթե լիակատար մեկուսացման ֆոնին.
․ ջիհադի (ղազավաթի) բացահայտ քարոզով հայ ժողովրդի դեմ, նախ՝ որպես նախավարժանք դասընթաց Ադրբեջանական ԽՍՀ վարչական տարածքում՝ Սումգայիթում, Բաքվում եւ ամենուր այս միութենական հանրապետությունում, ապա՝ հյուսիսային Սիրիայում, Իրաքում, իսլամական ահաբեկչության միջազգային լրատվամիջոցներով, իսլամական ահաբեկչության ջիհադիստների բացահայտ հավաքագրմամբ եւ նրանց զանգվածային օգտագործմամբ Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ Ցեղասպանական գործողություններում, չպահպանելով մարդու իրավունքների ոլորտում միջազգային տարրական նորմերը.
․ միլիոնավոր տեղեկատվական թելերով ծայրահեղական կազմակերպությունները գործողությունների հզոր ազդակ ստացան՝ աչքի առաջ ունենալով ադրբեջանա-արցախյան 44-օրյա պատերազմի «ոգեշնչող» փորձը։
Համոզված ենք, որ վերը նշվածի հետեւանքով տեղի ունեցած տեղաշարժերը առանց հապաղելու ի հայտ են եկել եւ՛ Աֆղանստանում, եւ՛ Սիրիայում, եւ՛ այժմ՝ Ղազախստանում։ Ցանկալի է, որ խաղաղապահ ուժերի խնդիրը լինի ղազախ ժողովրդի եւ Ղազախստանի քաղաքացիների իրավունքները պաշտպանությունը դարավոր թյուրքական վաշխառության եւ նրանց ստեղծած «միջազգային ահաբեկչական հանցախմբերի ավերիչ ուժերի կոալիցիայի» գործողություններից՝ արդեն թյուրքալեզու ժողովուրդների դեմ։ Ժողովուրդները պետք է ճանաչեն վաշխառության իրենց կեղծ հերոսներին։
Հարյուր տարի առաջ.
- Նոբելյան մրցանակի հավակնորդ, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների 28-րդ նախագահ Վուդրո Վիլսոնի հիմնարար հետազոտությունների հիման վրա հիմնված Վերսալյան կոնֆերանսների եւ Ազգերի լիգայի (ՄԱԿ) մասնակից հաղթող պետությունները հատուկ որոշումներ են կայացրել թուրքերի կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանության հետեւանքները հաղթահարելու համար․ Հայաստան պետության ստեղծումը, հայկական արեալի տարածքի սահմանները, սակայն Առաջին աշխարհամարտի ժամանակ հյուծված ու թուլացած՝ նրանք չեն ավարտել իրենց սկսած գործը,
- վաշխառությունը թալանել, մասնատել եւ ավերել է Ռուսաստանը (ցարի գահից հրաժարվելը եւ հեղաշրջումը, Ռուսական կայսրությանը Առաջին համաշխարհային պատերազմում հաղթողի երկրի կարգավիճակից զրկելը, քաղաքացիական պատերազմը, ազգերի եւ ժողովուրդների արհեստականորեն գծված սահմանները, ռեպրեսիաները, Երկրորդ համաշխարհային պատերազմը, բնիկ ժողովուրդների 80-ամյա մարդասպանությունը, առաջին հերթին՝ ռուս-սլավոնական եւ հայ) մշտական  տարբեր կարգախոսների ներքո՝ գաղտնի եւ արհեստականորեն «ակտիվորեն» մասնակցելով տարբեր միջազգային նախագծերին եւ ծրագրերին, վայրագություններ է կատարել ստեղծագործ քաղաքակրթության կենսակերպերի դեմ;
- ԱՄՆ-ն իր պատմության մեջ առաջին անգամ ներգրավվեց միջազգային գործերի մեջ (առաջին անցումը Ատլանտյան օվկիանոսով ԱՄՆ նախագահի, ամերիկացի դիվանագետի եւ խաղաղապահ զինվորի կողմից դեպի Հին աշխարհ): Դա կապված էր Հայկական հարցի քննարկումներով՝ Հայաստանի մանդատ, Հայաստանի սահմանների որոշման իրավարարություն, Կոնգրեսում Հայաստանի վրա տարածքի տիտղոսի փաստացի հաստատում։ Արդյունքում ժամանակի ընթացքում Միացյալ Նահանգները դարձավ գերտերություն;
- Բավարար չէր վաշխառության համար բոլշեւիկների առաջնորդների եւ համաշխարհային պրոլետարիատի առաջնորդների անձի պաշտամունքի, կամայականության եւ սուբյեկտիվիզմի միջոցով առաջ քաշված երկարաժամկետ նպատակը․ հայոց պատմության կեղծարարությունը, հայերին որպես եկվորներ ներկայացնելը. իբրեւ թե հայերը բնաջնջեցին ցինիկորեն հորինված ուրարտացիներին նրանց բնօրրանում, ճիշտ նման ձեւով թուրքերն բնաջնջեցին նաեւ հայերին նրանց բնօրրանում։ Նմանատիպ ամբողջական կառուցվածքն անհրաժեշտ էր թուրքերին եւ նրանց հիման վրա ստեղծված ցեղասպան մեքենան ազատելու Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու եւ փոխհատուցելու անհրաժեշտությունից հայ եւ այլ բնիկ ժողովրդի նկատմամբ ցեղասպանության հետեւանքները հատուցման եւ փոխհատուցման տեսքով:
Խլե՞լ պատմությունը հայերից։ Դժվար թե հաջողության հասնեն։ Հայերը Հայկական լեռնաշխարհում ապրել են անհիշելի ժամանակներից։ Ավելի շուտ նրանք քիչ բան գիտեն Հայաստանի եւ նրա ժողովրդի մասին: (3)
Բոլորս էլ գիտենք, թե ինչի հանգեցրին «Դանցիգ միջանցքի» վերաբերյալ նացիստական Գերմանիայի պահանջները, Լեհաստանի դեմ պատերազմի նախապատրաստության սկիզբը։ Ահա թե ինչու, ցարական սպարապետ ու բալկանյան հերոս Գարեգին Նժդեհը, բյուզանդացի, լեգենդար զորավար Անդրանիկ Օզանյանն արեց անհնարինը եւ վաշխառությունից փրկեց ոչ միայն Հայաստանը, այլեւ ռուս ուղղափառ քրիստոնյա աշխարհը, ինչպես նաեւ Հին աշխարհը։
Այսօր կարեւոր է հիշել Հիտլերի մենախոսությունը Նապոլեոնի գերեզմանի մոտ, գիտակցել Թամերլանի սարկոֆագի բացման կախարդական ուժը։
Չենք կրկնի Աստծո (Ալլահի) մարդ կոչված Թամերլանի խոսքերը, (4) ինչո՞ւ նա չի ոչնչացնում հայերին, Աստծո (Ալլահի) ժողովրդին։ Կամ Մուհամեդ մարգարեի ու խալիֆաների խոսքերը հայերի մասին։
Իսլամը ներգրավված չէ թուրքերի վայրագությունների մեջ. Մահմեդականություն դավանող Մեծ Մերձավոր Արեւելքը փրկեց հայերին եւ Օսմանյան կայսրության այլ բնիկ ժողովուրդներին թուրքերի Ցեղասպանությունից։
Գոյություն ունի իսլամի թուրքացման եւ մարդկության դեմ իրականացված ոճրագործության՝ հայերի, հույների, եզդիների, արաբների, մոլոկանների եւ այլ ժողովուրդների ցեղասպանության պատասխանատվությունը վաշխառության կողմից իսլամի վրա փոխադրման գործընթաց։
Ցանկալի է ծանոթանալ Լենկ Թեմուրի հորդորի բովանդակությանը (Սամարկանդի Թամերլանի թանգարան-դամբարանի կախովի գորգի երրորդ տողը) Արցախի (Ղարաբաղ) մասին, որտեղ սպիտակով սեւի վրա գրված է․ «Չվիրավորել (չդիպչել) Արցախի լուսավոր ստեղծագործ հայ ժողովուրդին»։
Ձերդ գերազանցություն պարոնայք։
Ելնելով այն հանգամանքից, որ վաշխառության ավերիչ ուժերի կողմից հայերի բազմադարյա ոչնչացումը թեւակոխել է իր վերջնական փուլը, խնդրում ենք պաշտպանել Կասպիական Արեւմուտքի տարածաշրջանի հայերի շահերն ու տարրական իրավունքները, խնդրում ենք դադարեցնել Հայոց ցեղասպանությունը, այսօր արդեն Կասպիական Հարավի տարածաշրջանում ապահովելու իրենց կյանքի, խաղաղության, խղճի եւ կրոնի ազատության, էթնիկ եւ կրոնական պատկանելության, տեղաշարժի եւ բնակության վայրի ընտրության ազատության, անձի, տան եւ ունեցվածքի անձեռնմխելիության, կրթության եւ առողջության իրավունք:
Վերոնշյալի հետ կապված.
- ձեռնարկել բոլոր հնարավոր եւ անհնարին միջոցները՝ ադրբեջանական գերությունից ազատելու խաղաղ բնակիչներին եւ զինծառայողներին.
- բոլոր խնդիրներին լուծումներ տալու համար վերադառնալ համաշխարհային հանրության կողմից ճանաչված ԵԱՀԿ հարթակ եւ գնահատել Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) հայության՝ խաղաղ բնակչության դեմ սանձազերծված 44-օրյա պատերազմը, ինչպես նաեւ հայ ժողովրդի դեմ իրականացված ցեղասպանության հանցագործությունները․ Սումգայիթում, Բաքվում (1918, 1920, 1988, 1990), Գանձակում, Շուշիում (1918, 1920), Մարաղայում, Շամխորում, Կիրովաբադում, Մինգեչաուրում (1988), էթնիկ զտումները, սպիտակ ցեղասպանությունը եւ հայ ժողովրդի մշակույթի ցեղասպանությունը Նախիջեւանում եւ Ադրբեջանական ԽՍՀ ամբողջ վարչական տարածքում.
- կարգավիճակ տալ թե՛ խաղաղապահ ուժերին, թե՛ Արցախի հայերի ինքնիշխանությանը, որտեղ բնիկ հայերից բացի կան նաեւ Օսմանյան կայսրությունում եւ Ադրբեջանում Հայոց ցեղասպանության հետեւանքով վերաբնակեցված փախստականներ, 1894-1923 թթ. Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածներ Մերձավոր Արեւելքից՝ Սիրիա, Իրաք եւ Լիբանան;
- սահմանազատման եւ սահմանազատման համար հիմք ընդունել համաշխարհային հանրության՝ Առաջին աշխարհամարտի հաղթողների Բարձր տերությունների խորհրդի եւ Ազգերի լիգայի (ՄԱԿ) որոշումները, Փարիզի խաղաղության կոնֆերանսի Հատուկ հանձնաժողովի Զեկույց-առաջարկը (1919-1920 թթ.), այլ ոչ թե վարչատարածքային բաժանման ներբոլշեւիկյան 80-ամյա քարտեզները, որոնք Ճանաչված չեն որպես միջազգային իրավունքի սուբյեկտ, կամ արհեստականորեն ձեւավորված Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի կազմավորումները եւ նրանց մտադրություններ, որոնք մեկ դարով միմյանց մեջ բաժանեցին հայկական տարածքը.
- վերականգնել Համաշխարհային համայնքի` Ազգի լիգայի կողմից լիազորված Հայաստանի նկատմամբ մանդատը Հայաստանի տարածքի դե յուրե եւ դե ֆակտո տիտղոսների նկատմամբ.
Ցեղասպանությունների կանխարգելման եւ չեզոքացման հայկական կենտրոն,
Արևմտյան Հայաստանի Ազգային ժողով (խորհրդարան),
Հայոց ցեղասպանության հետեւանքով հասցված նյութական եւ ոչ նյութական կորուստների վերականգման եւ փոխհատուցման հաշվարկման, վերլուծության, գույքագրման, հաշվեքննության, որակական գնահատման (qualimetric) եւ դատական փորձաքննության Միջազգային անկախ իրավական եւ փորձագիտական կենտրոն
Մարտիկ Գասպարյան, Էկոնոմիկայի եւ Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի հավակնորդ, ակադեմիկոս, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր
6 հունվարի, 2022 թ․
Ծանոթագրություն․
1. Մինչ Իտալիայում եւ Հռոմում հարաբերությունները կարգավորվում էին, Պոնտոսի թագավորության տիրակալ Միհրդատ VI Եվպատորը, ով գրավել էր Փոքր Հայաստանը եւ Բոսփորի թագավորությունը, Հայաստանի հզոր Տիգրան II-ի դաշնակիցը, իր հայացքն ուղղեց դեպի Բիթանիայի թագավորությունը եւ Կապադովկիայի թագավորությունը։ Նրանց տիրակալները՝ Բիթանիայի ցար Նիկոմենդոսը եւ Կապադովկիայի ցար Արիոբարզանը ստիպված էին փախչել:
Բիթանիան գրավեց Սոկրատես Բարին՝ Նիկոմեդեսի եղբայրը եւ Միհրդատի դաշնակիցը, իսկ Կապադովկիան՝ Միտրաասը եւ Բագան, որոնց Միտրիդասը զորքեր հատկացրեց։
Բիթանիայի թագավոր Նիկոմեդեսը, լինելով «հռոմեական ժողովրդի բարեկամ», դիմեց Սենատի օգնությանը։ Սենատը Մանիա Աթիլիային ուղարկեց՝ լուծելու խնդիրը: Երբ նա հասավ հռոմեական Ասիայի նահանգ, կառավարիչ Լուկիոս Կասիուսը եւ լեգատը Կվինտոս Օպիոսը սկսեցին հորդորել Ատթիլիոսին պատերազմ սկսել Միհրդատի հետ։
Լուցիուս Կասիուսը եւ Մանիուս Ատթիլիուսը զարմացած էին, թե որքան հեշտությամբ Միհրդատի զորքերը հաղթեցին Նիկոմեդեսի ավելի մեծ բանակին: Եվ նրանք սկսեցին ափսոսալ, որ կռվի մեջ են մտել նման ուժեղ թշնամու հետ՝ առանց Հռոմի Սենատի լիազորությունների, բայց արդեն ուշ էր։
Պոնտացիները գերեվարեցին մեծ թվով բանտարկյալներ եւ Նիկոմեդես թագավորի ճամբարը։
Միհրդատն ազատեց բոլոր գերիներին։ Ավելին, նա հրամայեց, որ բանտարկյալներից յուրաքանչյուրին ճանապարհի համար գումար տան։
Լուցիուս Կասիուսը եւ Մանիուս Ատթիլիուսը զարմացած էին, թե որքան հեշտությամբ Միհրդատի զորքերը հաղթեցին Նիկոմեդեսի ավելի մեծ բանակին: Եվ նրանք սկսեցին ափսոսալ, որ կռվի մեջ են մտել այդպիսի ուժեղ թշնամու հետ՝ առանց լիազորությունների Հռոմի Սենատի կողմից, բայց արդեն ուշ էր։
Պատերազմը սկսվել էր։
2. Ավելի քիչ ինտենսիվ եւ երկարատեւ դրվագներ, որոնք, նրա կարծիքով, նույնպես ցեղասպանություն են.
Ստալինիզմը ԽՍՀՄ-ում 1930-ական թթ
Մաոիզմը եւ ճապոնական Չինաստանում 1920-ականներից մինչեւ 1970-ականները (ներառյալ 1950-ականների կառավարության կողմից ստեղծված սովը)
Տիբեթցիների եւ այլ ազգային փոքրամասնությունների ցեղասպանություն ՉԺՀ-ում Մաո Ցզեդունի օրոք (տիբեթցիների առնչությամբ՝ ՄԱԿ-ի հետ առնչվող իրավագետների միջազգային հանձնաժողովի եզրակացությունների համաձայն): Խորհրդային պատմաբանները նշում էին, որ «ազգային շրջաններում բնակչության դիմադրությունը տնտեսական թալանին եւ ազգային-մշակութային ցեղասպանությանը մշտապես եղել է, որոշ շրջաններում հասնելով ուղղակի զինված ապստամբության»։
Հյուսիսային Կորեան կառավարվում է Կիմ Իր Սենի եւ Կիմ Չեն Իրի կողմից
Գվատեմալան 1954-ից 1996 թվականներին ինտենսիվ փուլով 1981-1983 թթ.
Ցեղասպանությունը Արեւելյան Թիմորում 1975-ից 1999 թվականներին (գագաթնակետը 1978-80 թվականներին)
Սուդանը 1982 թվականից (մոտ 2 միլիոն զոհ մինչեւ 2006 թվականը, առաջին զոհերը քրիստոնյաներն ու անիմիստներն էին, այնուհետեւ՝ սեւ մուսուլմանները Դարֆուրի հակամարտությունում)
Ճապոնիայի ռազմական հանցագործությունները ստացել են «ասիական հոլոքոստ» անվանումը։
Ինչ վերաբերում է ԽՍՀՄ-ում 1932-1933 թվականների սովին (Ուկրաինայում եւ Բելառուսում, որը կոչվում էր Գոլոդոմոր, Ղազախստանում սովը կոչվում էր «Գոլոշեկինսկի»), կա Գոլոդոմորը որպես ցեղասպանություն ճանաչելու հարց, որը բաղկացած է նրանից, թե այդ իրադարձությունները հիմնականում եղել են. ուկրաինացիների եւ ղազախների դեմ ուղղված էթնիկ հանցագործությունները կամ ակամա ծագել են վարչակարգի կողմից երաշտի պատճառով հացահատիկի մատակարարումների վերադասավորումից՝ տնտեսական եւ քաղաքական նպատակներին հասնելու համար: Ըստ Լեմկինի, այս իրադարձությունները ցեղասպանություն էին եւ «[ԽՍՀՄ-ի] երկարաժամկետ քաղաքականության շարունակություն՝ ոչնչացնելու ոչ ռուս ժողովուրդներին՝ վերացնելով նրանց առանձին մասերը»։ 1990-2005 թվականներին Չեսնայում ռուս բնակչության էթնիկ զտումների վերաբերյալ «ցեղասպանություն» սահմանումը բազմիցս օգտագործվել է Ռուսաստանի Դաշնության պաշտոնյաների կողմից։
Բիրմայի քաղաքացիական պատերազմի հետեւանքով Մյանմայում նաեւ հակամարտություններ եւ հալածանքներ են տեղի ունենում ռոհինջաների նկատմամբ։
3. Ուրարտու պետություն չկա, դա կեղծիք է, թաքցնելու համար հայկական պետության գոյության փաստը, այն առաջ եւ հետո անհասկանալիորեն ներկայացվել է Ուրարտուի անվան տակ, դրանով իսկ հայերին մի կողմ թողնելով պատմության այդ դարաշրջանից՝ բերելով պատմությունը. անհայտ վիճակի. Դա արվել է հատուկ՝ արդարացնելու համար թուրքերի գազանություններն ու վայրագությունները մարդկության ու մարդկայնության դեմ, եւ հայերի, հույների, ասորիների, եզդիների, արաբների, մոլոկանների, զազաների, ալեւիների եւ այլ բնիկ ժողովուրդների նկատմամբ՝ ապացուցելու, որ հայ ժողովուրդը ոչնչացրել է ուրարտացիներին, գրավել նրանց երկիրը, իսկ հիմա թուրքերն են դա արել։ Այստեղ է անակնկալ, մեկը մյուսին ոչնչացրեց, թուրքերը նույնն արեցին, ահա ուրարտու բառի տակ թաքնված ականը՝ թուրքերին փրկել պատասխանատվությունից։
«Ուրարտու»-ն առաջացել է «Ուրատուր» բառից (ռ տառը փոխել է իր տեղը):
«Hurray tour»-ը նույնն է, ինչ «Asa tour»-ը։ Հայերն այս շինության համար շատ անուններ ունեն՝ Աստվածատուր, Բագատուր, Սանատուր, Վանատուր, Տիրատուր, Ուրատուր։
Հույների մեջ՝ Թեոդոր, սլավոնների մոտ՝ Բոգդան եւ այլն։
Բաբելոնացիներն ու ասորիները Հայկին համարում էին աստվածատուր երկիր։ Այդ պատճառով էլ այն ստացել է «Ուրա տուր» անվանումը, որտեղ Ուրը Աստված է: «Ուր առ տու» - «Արծո տվացի».
«Ար աթ»-ի հետ նմանությունը պատահական չէ.
Դարեհի արձանագրությունները ցույց են տալիս, որ Ուրարտուն Հայաստան է, եւ բոլոր չորս տերմինները՝ Հայասա - Նաիրի - Ուրարտու - Արմենիա - լիովին համարժեք են։ Խեթական տեքստերում Հայասա տերմինը նշանակում է պետություն Հայկական լեռնաշխարհում։ Երբ խեթական տեքստերը անհետանում են, այս տերմինը նույնպես անհետանում է։ Ասորեստանյան արձանագրություններում Նաիրի - Ուրարտու - Ուայայիս (Հայաիս) տերմինները նշանակում են նույն տարածքում գտնվող պետությունները, որոնք խեթերն անվանում էին Հայասա։ Ասորական պետության եւ տեքստերի անհետացման հետ վերանում են նաեւ այս տերմինները։ Հայտնվում է պարսկական Արմին տերմինը, որը լիովին համարժեք է վերը նշված բոլորին։ Հույները «Արմինան» վերածում են «Արմենիայի» եւ այդ տերմինը տարածվում է ողջ Եվրոպայում։
4. Արեւելքում, երկու կրոններում, Աստված արտասանվում է նույն Ալահ Իլը, Ալա նշանակում է վերեւում եւ ավելի ճիշտ նշանակում է Գմբեթ:
Ասորեստանում եւ Բաբելոնում աստված բառն արտասանվում էր որպես Իլ; Իլուն թարգմանվում է որպես Գմբեթ: Այսպիսի արտահայտություն կա աշխարհի գմբեթը, բայց քչերն են այս խոսքերին իմաստ տալիս։
Մեր գալակտիկան ունի շրջանագծի ձեւ, ունի կենտրոն, ձեռքեր, եւ գմբեթը կանգնած է գալակտիկայի վերեւում, իսկ թագը՝ գմբեթի վերեւում:
Ալի խոսքը; Իլ; Ալահ; Ալեյխը նույն իմաստային նշանակությունն ունի. Այս բառը թարգմանվում է որպես գմբեթ:

on January 9-13, 2022
A year ago, the 150-year-old Turkish genocidal machine, taking advantage of the COVID-19 coronavirus pandemic chaos, like 100 years ago, once again deceiving the high powers, the world community and everyone on planet Earth, bypassing the OSCE - Organization for Security and Cooperation in Europe (unilaterally left the OSCE format - Turkey, Azerbaijan, Armenia and Russia, violated the will of the world community - the decision of the UN General Assembly Israel, Pakistan, Kazakhstan, Belarus, Georgia), secretly cooperated around themselves destructive forces of all forms of usury of the modern world, during the confusion of the transfer of power in the United States from Donald Trump to Joe Biden, prepared and basely implemented their atrocities against humanity and civilization already in the 21st century in the form of the Armenian Genocide in the Western Caspian region, with the involvement of terrorists and the use of a prohibited chemical weapons against the civilian population of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh). The criminal goals of this coalition were: the beginning of the occupation of the Republic of Artsakh and Armenia and the final destruction of the statehood of the Armenians, which, by force, 100 years ago, joint collusion with the Bolsheviks, was defined in the form of a territorial-economic reservation. Crimes of today have become possible as a result of the impunity of crimes of a century ago, as a consequence of the failed, maliciously and artificially stopped, contrary to the decisions of the Winning Countries of the First World War, the Versailles Military Tribunal, followed by the short-sighted involvement of those who committed crimes in various international projects under the guise of preserving peace throughout the world and in some regions.
Hhe fateful, destructive lessons of the past are surprisingly ignored ... The same as in the 44-day Artsakh war in 2020, bypassing the internationally recognized OSCE platform, when in the Eastern Mediterranean in 89-89. BC. without the knowledge of the Senate of Rome, they provoked a robbery. With a delay and regret, it was realized as a gross mistake and regretted what they had done, they returned all the prisoners of war, paying their way home. But from time immemorial in the Armenian Highlands and around it, the order in peacetime and from military operations was different.
Artificial formations Kemalist Turkey and Bolshevik Azerbaijan were created on the property of Armenians, Greeks, Assyrians, Yezidis, Arabs, Alawites, Zaza, Alevi’s, Kurds, Dukhobors, Molokans, and other indigenous peoples of the Armenian Highlands, Western Caspian Sea region, Northern (Armenian) Mesopotamia, Cilicia, Western Asia and the North-West of the Iranian plateau.
During the 44-day aggression of Azerbaijan and Turkey, together with international terrorists against Artsakh (Nagorno-Karabakh) in 2020, Armenians and other autochthonous peoples left their millennial hearths, taking with them the coffins of their relatives and gravestones dug from the graves. During the Armenian Genocide of 1915, Armenians and other deported indigenous peoples still had confidence in the just punishment of Turkey for atrocities against humanity and civilization, the hope of returning to their homes. Usury today among the Armenian people has not abandoned faith even in death.
If the Versailles military tribunal was not artificially thwarted by usury and the Constantinople military tribunal punished all organizers for the Armenian Genocide, both the thugs of the Young Turkish party and the government of the Sultan, Young Turks and Kemalists, then there would be no brown plague in the Old World and all over the world, several tens of millions of innocent people killed and destroyed to the ground, settlements, villages, cities and countries. Turkey's impunity led to the genocides of the Greeks, Assyrians, Yezidis, Arabs, Alawites, the Zaza people, Alevi’s, Kurds, Dukhobors, Molokans, the murder of Christian Assyrians in Iraq (1933), Jewish pogroms in Russia and Romania, the Holocaust, the Genocides in Cambodia, etc. the Khmer Rouge side and in Rwanda by the Hutu and Interahamwe forces against the Tutsis. In the 20th century, at least 30 million people died in the world as a result of acts of genocide.
The armed conflict, initiated with impunity by Turkey and the international coalition of countries ‘the union of Turkic-speaking states’, was implemented against the background of the almost complete isolation of the Republic of Armenia:
open preaching of jihad (ghazavat) against the Armenian people, irst as a training facility in the administrative territory of Az. SSR - in Sumgait, Baku and everywhere in this union republic, then - in the north of Syria, in Iraq and through international channels of Islamic terrorism, open recruitment of jihadists and their massive use in genocidal actions against the peaceful population of Artsakh, not respecting international basic human rights norms;
with millions of information threads, extremist organizations received a powerful impetus to action having before their eyes the "inspiring" experience of the 44-day Azerbaijan-Artsakh war.
We are sure that the shifts resulting from the above did not fail to appear in Afghanistan, and in Syria, and now in Kazakhstan. It is desirable that the task of the peacekeeping forces was to protect the rights of the Kazakh people (s) and citizens of Kazakhstan from the actions of the age-old Turkic usury and the "coalition of destructive forces of the international terrorist gang" created by them, already against the Turkic peoples. The peoples must know their false heroes of usury!
A hundred years ago:
The High Powers of the Winning Countries at the Versailles Conferences and the League of Nations (UN), established on the basis of fundamental research by the 28th President of the United States of America Woodrow Wilson, made specific decisions to overcome the consequences of the Armenian Genocide by Turkey, namely, on the creation of the state of Armenia, determined the borders of the Armenian area, but exhausted and weakened as a result of the First World War, the victor countries did not complete the work they had begun.
Usury plundered, dismembered and destroyed Russia (the abdication of the tsar and the coup, the deprivation of the Russian Empire of the status of the Country of the winner of the First World War, civil war, artificially drawn borders of nations and peoples of the empire, repression, World War II, 80-year-old Anthropocide of indigenous peoples, in the first turn - Russian, Slavic and Armenian peoples) under various permanent slogans, both covertly and artificially “actively” participating in various international projects and programs, committed atrocities against creative civilisational forms.
For the first time in its history, the United States was involved in international affairs (the first passage across the Atlantic by a US President, an American diplomat and peacemaker to the Old World). This was connected with the consideration of the Armenian issue - with the Mandate of Armenia, the Arbitration to determine the borders of Armenia, the confirmation of the de facto title of the territory over Armenia in the Congress. As a result, over time, the United States became a superpower.
Usury, through the cult of personality, authoritarianism and totalitarianism, voluntarism and subjectivism of the leaders of the Bolsheviks and the fathers of the world proletariat, put forward a long-term goal, presenting the Armenians as aliens: as soon as the Armenians exterminated the Urartians in their cradle, the Turks also exterminated the Armenians in their cradle. All such a structure was necessary to free the Turks and the Genocidal Machine created on their basis from the need to recognise the Armenian Genocide and compensate for the consequences of the Genocide against the Armenian and other indigenous peoples in the form of reparation and restitution.
Can they take the history away from the Armenians? It is unlikely that they will succeed. Armenians have lived in the Armenian Highlands since time immemorial. Rather, they know little about Armenia and its people.
We all know what the demands of Nazi Germany about the ‘Danzig Corridor’ led to - to the beginning of preparations for a war against Poland. That is why the tsarist commander and Balkan hero Garegin Nzhdeh, the Byzantine, the legendary general Andranik Ozanyan did the impossible and saved not only Armenia, but also the Russian Orthodox Christian world, as well as the Old World from usury.
Today it is important to remember Hitler's monologue at the grave of Napoleon, to realise the magical power of the opening of Tamerlane's sarcophagus.
We will not repeat the words of Tamerlane, the man of God (Allah), why does he not destroy the Armenians, the people of God (Allah)? Or the words of the Prophet Muhammad and the Caliphs about the Armenians!
Islam is not involved in the atrocities of the Turks! The Muslim Greater Middle East saved the Armenians and other indigenous peoples of the Ottoman Empire from the genocide by usury.
There is a process of Turkization of Islam and shifting responsibility for the atrocities against humanity - the Genocide of Armenians, Greeks, Yezidis, Arabs, Kurds, Zaza, Alevi’s, Alawites, Molokans, Dukhobors, and other autochthonous peoples from the side of usury to Islam.
It is advisable to familiarize yourself with the content of PUNISHMENT Lenk Timur / the third line on the hanging carpet of the Samarkand Museum of Tamerlane's mausoleum) about Artsakh (Karabakh), where it is written in white in black - "Do not offend (touch) the bright creative Armenian people of Artsakh!"
Your Excellencies!
Proceeding from the fact that the centuries-old destruction of the Armenian people by the destructive forces of usury has entered its final stage and for this more than 100 years no one is responsible and is not responsible, we ask you to protect the interests and elementary rights of Armenians in the Western Caspian region, to stop the Armenian Genocide today already in Western Caspian region, to ensure their right to life, peace, freedom of conscience and religion, ethnic and religious affiliation, freedom of movement and choice of place of residence, inviolability of the person, home and property, to education and health care.
In conjunction with the above:
to take all possible measures for the release of civilians and servicemen of Armenians (PoWs) from Azerbaijani captivity;
to resolve all issues, return to the OSCE platform generally recognised by the world community and assess the 44-day war unleashed against the Armenians - civilians of Artsakh (Nagorno-Karabakh), as well as the crimes of the Genocide against Armenians in Sumgait, Baku (1918, 1920, 1988, 1990), Gandzak, Shushi (1918, 1920), in Maragha, Shamkhor, Kirovabad, Mingechaur (1988), ethnic cleansing, white genocide and culture of the Armenian people in Nakhichevan, and on the administrative territory of Az. SSR as a whole;
to give international status to both the peacekeeping forces and the sovereignty of the Armenians of Artsakh, where, in addition to the indigenous Armenians, there are also Armenian refugees as a result of the Armenian Genocide in the Ottoman Empire, Nakhichevan and Azerbaijan, the heirs of the 1894-1923 Armenian Genocide survivors from the Middle East - Syria, Iraq and Lebanon from the end of the twentieth century. and the beginning of the XXI century;
for demarcation and delimitation, take as a basis the decisions of the world community - the Council of High Powers of the winners of the First World War and the League of Nations (UN), and on the basis of the decisions, principles and proposals of the Proposal Report of the Special Commission of the Paris Peace Conference (1919-1920), and not the 80-year-old maps of the Bolsheviks of administrative-territorial division within the Bolshevik subject of international law or artificially formed Azerbaijan and Turkey, and their intentions, which divided the Armenian area among themselves for a century
to restore the Mandate over Armenia, authorised by the World Community - the League of Nations, over de jure and de facto titles of the territory of Armenia.
Armenian Center for the Prevention and Prevention of Genocides,
National Assembly (Parliament) of Western Armenia,
The Independent International Center of Legal Expertise for Recording, Analysis, Inventory, Audit, Qualimetric Assessment and Legal Expertise of Material and Non-Material Losses Due to the Armenian Genocide for Reparations and Restitution
Nobel Prize Nominee in Economics and Nobel Peace Prize, Academician, Doctor of Economics, Professor Martik Gasparyan