Արցախում Անվտանգության խորհրդի հերթական նիստն է անցկացվել
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ ապրիլի 8-ին Անվտանգության խորհրդի հերթական նիստն է անցկացվել:
Ինչպես տեղեկանում ենք ԱՀ նախագահի աշխատակազմից, քննարկվել են Հանրապետությունում ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակը, տարածաշրջանում տեղի ունեցած վերջին զարգացումներն ու դրանց հնարավոր ազդեցությունն Արցախի վրա:
Շփման գծում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ, նախ, զեկուցմամբ հանդես է եկել պաշտպանության նախարար Կամո Վարդանյանն՝ ընդգծելով, որ որոշակի լարվածության ֆոնին վերջին օրերին օպերատիվ-մարտավարական իրավիճակը հարաբերական կայուն է:
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ շարունակվում են ակտիվ ջանքերի ներդրումը Արցախում խաղաղության ու կայունության պահպանման ուղղությամբ, և այդ առումով միտումները բավականին դրական են:
«Իհարկե, ռուսական կողմի հետ շարունակում ենք ջանքերը Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղից և Քարագլխի բարձունքից ադրբեջանական զորքերին ելման դիրքեր վերադարձնելու ուղղությամբ: Կուզեի միաժամանակ փաստել, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը քանիցս վերահաստատել է իր հանձնառությունը երաշխավորելու Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը խաղաղապահ զորակազմի ու ռազմաքաղաքական այլ մեխանիզմների միջոցով: 2020թ. նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ փաստաթղթի դրույթները շարունակում են գործել, և այդ տրամաբանության հիման վրա մեր հայրենիքում շարունակելու ենք մեր խաղաղ կյանքի կառուցումը՝ միևնույն ժամանակ մշտապես բարելավելով մեր անվտանգության ապահովման սեփական մեխանիզմների արդյունավետությունը»,- ասել է նախագահ Հարությունյանը:
Արայիկ Հարությունյանը շեշտել է նաև, որ հաշվի առնելով նոր իրողությունները և մարտահրավերները լայն տարածաշրջանում՝ Կառավարության ուշադրության կենտրոնում է լինելու երկրի պաշտպանության և քաղաքացիական պաշտպանության ուղղությամբ տարբեր ծրագրերի իրականացումը:
Նիստում քննարկվել է նաև խորհրդարանական ուժերի ներգրավմամբ Ազգային ժողովում հասարակական-քաղաքական բաց հարթակ ստեղծելու անհրաժեշտությունը, որի նպատակն է հանրային տարբեր շրջանակների հետ պարբերաբար հաղորդակցության ու քննարկումների կազմակերպումը՝ երկրում ստեղծված ռազմաքաղաքական զարգացումների վերաբերյալ: Հարթակին առաջիկայում կարող են միանալ բոլոր ցանկացողները՝ դիմելով ԱԺ աշխատակազմին:
Անվտանգության խորհրդի հերթական նիստում քննարկված մի շարք հարցերի վերաբերյալ Հանրապետության նախագահի կողմից տրվել են կոնկրետ հանձնարարականներ:

The Republic’s President chaired a regular sitting of the Security Council
On April 8, President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan chaired a regular sitting of the Security Council.
Issues related to the military-political situation in the republic, recent developments taking place in the region and their potential impact on Artsakh were on the discussion agenda.
Ad initium, Minister of Defense Kamo Vardanyan delivered a report on the situation on the line of contact, emphasizing that in recent days the operative-tactical situation has been relatively stable following certain tension.
The Head of State noted that active efforts are being exerted to maintain peace and stability in Artsakh, and in this regard the tendencies are quite positive.
“Of course, we continue our efforts with the Russian party to withdraw the Azeri troops to their starting positions from the village of Parukh and the Karaglukh height of the Askeran region. At the same time, I would like to state that the Russian Federation has repeatedly reaffirmed its commitment to guaranteeing the security of the people of Artsakh through peacekeeping contingent and other military-political mechanisms. The provisions of the trilateral statement signed on November 9, 2020 continue to apply and based on this logic, we will keep building a peaceful life in our homeland, at the same time constantly improving the effectiveness of our own security mechanisms," said President Harutyunyan.
Arayik Harutyunyan also highlighted that considering the new realities and challenges in the region, the implementation of various programs aimed at the defense of the country and civil defense will be in the spotlight of the government.
The need to create an open social-political platform in the National Assembly with the involvement of parliamentary forces was also discussed at the sitting, the aim of which is to organize regular interaction and discussions with various public circles on the military-political developments in the country. Anyone can join the platform in the near future, addressing to the NA staff.