Հայաստան պետության անկախության «դե ֆակտո» ճանաչման 100-ամյակի կապակցությամբ
2020 թվականի հունվարի 19-ին լրանում է Հայաստան պետության անկախության «դե ֆակտո» ճանաչման 100-ամյակը։
Սա կարեւոր տարեթիվ է հիշեցնելու Միջազգային ընտանիքի հիմնական դերակատար պետություններին՝ կյանքի կոչելու եւ իրականացնելու նրանց իսկ կողմից 1918-1920 թթ․ հայ ժողովրդի իրավունքների վերաբերյալ կայացված բոլոր որոշումներն ու վճիռները։
Առաջին համաշխարհային պատերազմի ավարտից հետո պատերազմում հաղթած պետությունները՝ պարտված պետությունների հետ խաղաղության պայմանագրեր մշակելու եւ կնքելու նպատակով հրավիրեցին Փարիզի Խաղաղության վեհաժողովը, որն ընդհատումներով տեղի ունեցավ 1919 թ. հունվարի 18-ից մինչեւ 1920 թ. հունվարի 21-ը:
Վեհաժողովին մասնակցում էին Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի, ԱՄՆ-ի, Իտալիայի, Ճապոնիայի, Բելգիայի, Հունաստանի, Սերբերի, հորվաթների եւ սլովենների թագավորության, Ռումինիայի, Հեջազի եւ մյուս դաշնակից պետությունների ներկայացուցիչներ։ Խաղաղության հիմնական պայմանները ձեւակերպում Էին Ֆրանսիայի վարչապետ Կլեմանսոն, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Լլոյդ Ջորջը եւ ԱՄՆ-ի նախագահ Վուդրո Վիլսոնը։
1919 թ. սկզբին Փարիզում հրավիրվել է Հայ ազգային համագումար, որի կարեւոր ձեռնարկներից մեկը եղել է «Ամբողջական Հայաստանի պատվիրակության» ընտրությունը՝ Պողոս Նուբարի ու Ավետիս Ահարոնյանի համանախագահությամբ եւ նախապես պատրաստված ու 1919 թ. փետրվարի 12–ին Փարիզի հաշտության կոնֆերանսին ներկայացված հայկական պահանջների համատեղ հուշագրի վավերացումը, որը հիմնավորում էր հայկական անկախ պետության ստեղծման անհրաժեշտությունը եւ ճշտում նրա տարածքը Արեւմտյան Հայաստանի յոթ վիլայեթների (ներառյալ Տրապիզոնը), Հայաստանի Հանրապետության եւ Կիլիկիայի միացմամբ:
Միացյալ պատվիրակությունը փետրվարի 26-ին ներկայացավ Տասի խորհրդի նիստին` կրկնելով հուշագրի հիմնական պահանջները: Պատվիրակությանն ընդունեց նաեւ ԱՄՆ նախագահ Վուդրո Վիլսոնը (1919 թ. ապրիլի 17-ին) եւ հավաստիացրեց, որ հնարավոր ամեն ինչ կանի հայերի տարածքային պահանջները պաշտպանելու համար:
Հայկական միացյալ պատվիրակության ներկայացրած պահանջներին ի պատասխան Դաշնակիցների Գերագույն Խորհուրդը 1920 թ. հունվարի 19-ին կայացրել է հետեւյալ որոշումը եւ «դե ֆակտո» ճանաչել է Հայկական պետությունը.
1. Հայկական պետության կառավարությունը ճանաչվում է, որպես կառավարություն,
2. այս որոշումը չի կանխորորոշում Հայկական պետության սահմանների հարցը:
1920 թվականի հունվարի 27-ին Խաղաղության վեհաժողովի քարտուղարությունը այս երկու որոշումները պաշտոնապես ներկայացրել է Հայ Ազգային Միացյալ պատվիրակությանը:
Ուշագրավ է 1920 թ. հունվարի 19-ին Դաշնակիցների Գերագույն Խորհուրդի կայացրած որոշման 2-րդ կետը այն մասին, որ՝ «այս որոշումը չի կանխորորոշում Հայկական պետության սահմանների հարցը»։
Ըստ այդմ, հետագայում Հայկական պետության, կամ Հայաստան պետության սահմանները՝
1․ Թուրքիայի հետ որոշվում է ԱՄՆ 28-րդ Նախագահ Վուդրո Վիլսոնի կայացրած Իրավարար վճռի,
2․ իսկ Ադրբեջանի Հանրապետության հետ՝ Փարիզի խաղաղության վեհաժողովի Հայաստանի սահմանները որոշող հատուկ հանձնաժողովի 1920 թ. փետրվարի 24-ին ներկայացրած «Զեկույց եւ առաջարկներ Հայաստանի սահմանները որոշող հանձնաժողովի» որոշման համաձայն։
Հատկանշական է, որ երկու դեպքում էլ՝ եւ Իրավարար վճռի, եւ Հայաստանի սահմանները որոշող հատուկ հանձնաժողովի որոշման վերաբերյալ հոդվածներն ամրագրվել են նաեւ Սեւրի խաղաղության պայմանագրում, որպես 89-րդ եւ 92-րդ հոդվածներ։
Սեւրի խաղաղության պայմանագրի 89-րդ հոդվածում նշված է․ «Թուրքիան եւ Հայաստանը, ինչպես եւ Բարձր պայմանավորվող կողմերը, համաձայնվում են Էրզրումի, Տրապիզոնի, Վանի եւ Բիթլիսի վիլայեթներում Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ սահմանազատումը թողնել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների որոշմանը եւ ընդունել ինչպես նրա որոշումը, նույնպես եւ այն բոլոր միջոցառումները, որոնք նա կարող է առաջարկել Հայաստանին դեպի ծով ելք տալու եւ հիշյալ սահմանագծին հարող օսմանյան բոլոր տարածքների ապառազմականացման վերաբերյալ»:
Նույն պայմանագրի 92-րդ հոդվածում կարդում ենք․ «Ադրբեջանի եւ Վրաստանի հետ Հայաստանի սահմանները կորոշվեն շահագրգիռ երկրների ուղղակի համաձայնության միջոցով: Այն դեպքում, երբ շահագրգիռ երկրները մինչեւ 89-րդ հոդվածում հիշատակված որոշման օրը չեն կարողանա համաձայնությամբ որոշել սահմանները, ապա խնդրո առարկա սահմանը կորոշվի Գլխավոր դաշնակից ուժերի կողմից, որոնք էլ տեղում կիրականացնեն նաեւ սահմանանշումը»:
Ըստ էության, հայ ժողովրդին տրված իրավունքների մասով 1920 թ. ընթացքում՝ Փարիզի Խաղաղության վեհաժողովում եւ Սան Ռեմոյի Կոնֆերանսում (Հաղթող տերությունների Գերագույն խորհրդի նիստը 1920 թ. ապրիլի 19-26-ը) ընդունվել են որոշումներ, որոնք հետագայում տեղ են գտել ինչպես Սեւրի Խաղաղության պայմանագրում, այնպես էլ ԱՄՆ 28-րդ Նախագահ Վուդրո Վիլսոնի կայացրած Իրավարար վճռում եւ այլ որոշումներում, որպես Հայաստան պետության վերաբերյալ կայացված որոշումներ, այդ թվում՝ Դաշնակից Տերությունների Գերագույն Խորհրդի կողմից Հայաստան պետության «դե յուրե» ճանաչումը 1920 թ. մայիս 11-ին:
Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետությունը (Հայաստան) կարեւոր քայլեր է ձեռնարկել հայ ժողովրդին տրված իրավունքները միջազգային քաղաքականության հիմնական դերակատարներին հասցնելու եւ դրանց իրականացումը իրավաչափության ամուր դիրքերից հետապնդելու նպատակով:
Այդ նկատառումներից մեկնած, Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետությունը (Հայաստան) 2018 եւ 2019 թթ․ ՄԱԿ-ին ուղղել է հետեւյալ դիմումնագրերը.
1. Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան պետության) դիմումը՝ ՄԱԿ-ին անդամակցելու վերաբերյալ, 25 մայիս 2018 թ.:
2. Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան պետության) դիմումը՝ կյանքի կոչելու եւ իրականացնելու Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան պետության) հաստատումը ԱՄՆ 28-րդ նախագահ Վուդրո Վիլսոնի Իրավարար վճռով սահմանազատված տարածքի վրա, 29 մայիս 2018 թ.:
3. Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան պետության) դիմումը՝ Արեւմտյան Հայաստանի եւ Կիլիկիայի տարածքների ապառազմականացման, այնտեղից Թուրքիայի Հանրապետության բռնազավթիչ ուժերը դուրս բերելու վերաբերյալ, 20 նոյեմբեր 2018 թ.։
4. Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան պետության) դիմումը՝ Հայաստան պետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության միջեւ սահմանազատումն իրականացնելու վերաբերյալ, 7 օգոստոս 2019 թ․։
Որպես ամփոփում, ավելացնենք միայն, որ Մեծ Մերձավոր Արեւելքում երկարատեւ եւ կայուն խաղաղություն հաստատելու համար անհրաժեշտ է, ինչպես Սեւրի Խաղաղության պայմանագրի եւ ԱՄՆ 28-րդ Նախագահ Վուդրո Վիլսոնի Իրավարար վճռի պահանջների, այնպես էլ Հայաստան պետության վերաբերյալ կայացված բոլոր որոշումների կյանքի կոչումն ու իրականացումը կյանքում:

25-01-2020 13:28:44   | Армения  |  Политика
Это важная годовщина и повод напомнить ключевым игрокам международного сообщества, чтобы ими же принятые решения в 1918-1920 годах относительно прав армянского народа были воплощены в жизнь и исполнены.
После окончания Первой мировой войны государствами-победительницами, с целью выработки и заключения мирного договора с побежденными государствами была созвана Парижская мирная конференция, которая проходила с перерывами с 18 января 1919 года по 21 января 1920 года.
В Конференции участвовали представители Великобритании, Франции, Италии, Японии, Бельгии, Греции, Польши, Португалии, Румынии, Армении, Королевства сербов, хорватов и словенцев, Хиджаза и других союзных государств. Основные условия мира были сформулированы Премьер-министром Франции Клемансоном, Премьер-министром Великобритании Ллойд Джорджем и Президентом США Вудро Вильсоном.
В начале 1919 года в Париже был созван Армянский национальный съезд, одним из важнейших решений которого стало избрание «Армянской единой национальной делегации» («Делегации целостной Армении») под сопредседательством Погоса Нубара и Аветиса Агароняна и утверждение заранее подготовленного совместного Меморандума о требованиях армян и представленного Армянской единой национальной делегацией на Парижской мирной конференции 12 февраля 1919 года. В этом Меморандуме обосновывалась необходимость создания Армянского независимого государства и уточнялась его территория, которая объединяла семь вилайетов (областей) Западной Армении (включая Трапезунд), Республику Армения и Киликию.
26 февраля 1919 года Армянская единая национальная делегация явилась на заседание Совета Десяти, где повторила основные требования Меморандума. 17-го апреля 1919 года делегацию принял 28-й Президент США Вудро Вильсон, который заверил, что сделает всё возможное для защиты территориальных требований армян.
В ответ на представленные требования Армянской единой национальной делегации, Верховный Совет союзных держав 19 января 1920 года принял следующее решение и «де-факто» признал Армянское государство:
1. Правительство Армянского государства признается в качестве Правительства;
2. Это решение не предопределяет вопрос о границах Армянского государства.
Эти два решения секретариатом Парижской мирной конференции 27 января 1920 года были официально представлены Армянской единой национальной делегации.
Примечателен второй пункт этого решения Верховного Совета Союзников от 19 января в 1920 года, гласящий, что «это решение не предопределяет вопрос о границах Армянского государства».
Соответственно, в будущем в отношении Армянского государства или границ Армянского государства должно быть реализовано:
1. По Турции – исполнение Арбитражного решения 28-го Президента США Вудро Вильсона.
2. По Республике Азербайджан – исполнение положений «Отчета и предложений Комиссии по границам Армении» Специальной Комиссии Парижской мирной конференции по определению границ Армении от 24 февраля 1920 г.
Примечательно, что положения обоих документов - и Арбитражного решения, и Специального комитета по границам Армении - были также включены в Севрский договор в качестве статей 89 и 92.
В статье 89 Севрского договора говорится: «Турция и Армения, а также другие Высокие Договаривающиеся Стороны, соглашаются представить на третейское решение Президента Соединенных Штатов Америки определение границы между Турцией и Арменией в вилайетах Эрзерума, Трапезунда, Вана и Битлиса и принять его решение, а также всякие меры, которые он может предписать относительно выхода Армении к морю и относительно демилитаризации всякой оттоманской территории, прилегающей к названной границе».
В статье 92 того же договора мы читаем: «Границы Армении с Азербайджаном и Грузией по принадлежности будут определены с общего согласия заинтересованными Государствами. После того, как предусмотренное в статье 89 решение будет вынесено, и после того, если те или иные заинтересованные Государства, с общего согласия, не смогут определить свои границы, последняя будет определена Главными Союзными Державами, которые вместе с тем должны будут озаботиться нанесением ее на месте».
Фактически, в отношении предоставленных прав армянскому народу в течение 1920 года на Парижской мирной конференции и конференции в Сан-Ремо (заседание Верховного Совета держав-победительниц 19-26 апреля 1920 г.) были приняты решения, которые впоследствии вошли как в Севрский мирный договор, так и в Арбитражное решение 28-го Президента США Вудро Вильсона, а также в другие решения, принятые относительно государства Армения, в том числе, решение о признании де-юре Верховным Советом Союзных держав 11 мая 1920 года.
Республика Западная Армения (Армения) предприняла важные шаги, чтобы основные положения требований и прав армян довести до главных игроков международной политики и добиться их реализации с твердых правомерных позиций.
Поэтому вполне закономерно, что в 2018 - 2019 годах Республика Западная Армения (Армения) направила четыре заявления Генеральному секретарю ООН и государствам - постоянным членам Совета Безопасности ООН:
1. «О вступлении Республики Западная Армения (Государство Армения) в члены Организации Объединенных Наций», от 25 мая 2018 года;
2. «О выполнении Арбитражного Решения 28-го Президента Соединенных Штатов Америки Вудро Вильсона от 22 ноября 1920 года «Решение Президента Соединенных Штатов Америки Вудро Вильсона об установлении государственной границы между Турцией и Арменией, о выходе границ Армении к морю и о демилитаризации прилегающих к армянской границе турецких территорий», с целью установления Республики Западная Армения (Государство Армения) в пределах территорий, установленных Арбитражным решением 28-го Президента США Вудро Вильсона», от 29 мая 2018 года;
3. «О демилитаризации территорий Западной Армении и Киликии и выводе оттуда оккупационных сил Республики Турция», от 20 ноября 2018 года;
4. «О демаркации границы между государством Армения и Республикой Азербайджан», от 7 августа 2019 года.
В заключение отметим, что для обеспечения долгосрочного и устойчивого мира на Ближнем Востоке необходимо как выполнение требований Севрского мирного договора и Арбитражного решения 28-го Президента США Вудро Вильсона, так и претворение в жизнь и исполнение всех решений, принятых в 1920 г. относительно государства Армения.