Միացյալ Նահանգները լրացուցիչ աջակցություն է տրամադրում Հայաստանին՝ COVID-19 համավարակի դեմ պայքարի համար
24-08-2020 11:08:55   | Հայաստան  |  Հասարակություն
Միացյալ Նահանգների կառավարությունը՝ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի և ԱՄՆ Միջազգային Զարգացման Գործակալության (ԱՄՆ ՄԶԳ) միջոցով լրացուցիչ 1 միլիոն 436 հազար դոլար է հատկացրել Հայաստանին՝ COVID-19-ի դեմ պայքարի համար։
Ընդհանուր առմամբ, ԱՄՆ կառավարությունը Հայաստանին մոտ 4 միլիոն դոլարի հրատապ օգնություն է տրամադրել 2020 թվականին: Միացյալ Նահանգները տրամադրում է կենսական անհրաժեշտության  աջակցություն՝ գործակցելով ՀՀ կառավարության, միջազգային մարդասիրական գործընկերների և այլ շահագրգիռ կողմերի հետ՝ բացահայտելու ներդրումի կարիք ունեցող ոլորտներն ըստ առաջնահերթության։
ԱՄՆ ՄԶԳ-ն այս նոր՝ 1 միլիոն ԱՄՆ դոլարի օժանդակությամբ կաջակցի գյուղատնտեսության և զբոսաշրջության ոլորտներին տնտեսապես վերականգնվել  համավարակից և հարմարեցնել կարիքները ետկորոնավիրուսային աշխարհի իրողություններին:
Պետդեպարտամենտի կողմից տրամադրվող հավելյալ $436,000 դոլարը կհատկացվի այն խոցելի միգրանտների կարիքների բավարարմանը, որոնք համավարակի պատճառով չեն կարողանում վերադառնալ իրենց մշտական բնակավայր։ Այս օժանդակության շնորհիվ նրանք կունենան կացարան, մթերք, ինչպես նաև հնարավորություն՝ օգտվելու բժշկական և սոցիալական ծառայություններից։
Բացի COVID-19 համավարակի դեմ պայքարի համար տրամադրված վերոնշյալ աջակցությունը՝ անցած 20 տարիների ընթացքում Միացյալ Նահանգները Հայաստանում ներդրել է ավելի քան 1,57 միլիարդ դոլար, որից մոտ 106 միլիոն դոլարն՝ առողջապահության ոլորտում:
Տասնամյակներ շարունակ Միացյալ Նահանգները եղել է առողջապահության ոլորտի երկկողմանի օժանդակության  աշխարհի խոշորագույն տրամադրողը: 2009 թվականից ի վեր, ամերիկացի հարկ վճարողների առատաձեռն ֆինանսավորմամբ, տրամադրվել է ավելի քան 100 միլիարդ դոլարի  համաշխարհային առողջապահական օժանդակություն և գրեթե 70 միլիարդ դոլարի մարդասիրական օգնություն:
Քանի որ աշխարհի որևէ վայրում առկա վարակիչ հիվանդության սպառնալիքը կարող է սպառնալիք դառնալ ամենուրեք՝ Միացյալ Նահանգները կոչ է անում այլ դոնորներին ևս իրենց ներդրումն ունենալ COVID-19-ի դեմ տարվող համաշխարհային պայքարում։

24-08-2020 11:08:55   | Armenia  |  Social
The United States Government has committed an additional $1.43 million through the U.S. State Department and U.S. Agency for International Development (USAID) to address the impact of COVID-19 in Armenia.
In total, the U.S. Government has committed over $4 million in emergency assistance to Armenia in FY20.  The United States is providing life-saving support by coordinating with the Government of Armenia, international humanitarian partners, and other stakeholders to identify priority areas for investment.
$1 million in new USAID assistance will support the agriculture and tourism sectors to recover economically from the pandemic, and adapt its needs to the post-COVID world.
$436,000 in additional State Department funding will provide shelter, food, and access to medical and social services for vulnerable migrants unable to return home due to the pandemic.
In addition to the aforementioned COVID-19 assistance, the United States has invested more than $1.57 billion in total assistance to Armenia over the past 20 years, including nearly $106 million for health.
For decades, the United States has been the world's largest provider of bilateral assistance in health.
Since 2009, American taxpayers have generously funded more than $100 billion in global health assistance and nearly $70 billion in humanitarian assistance.
Because an infectious-disease threat anywhere can become a threat everywhere, the United States calls on other donors to contribute to the global effort to combat COVID-19.