Չեխական «Առնիկան» հայաստանյան «CCMS», «ԷկոԼուր» ՀԿ-ների ակտիվիստների հետ միասին շարունակում է բնակիչների առողջության վրա
Ախթալայի կոմբինատի թափոններով քիմիական աղտոտվածության ազդեցության ուսումնասիրությունները
14-09-2020 14:11:41   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
ՊՐԱՀԱ / ՄԵԾ ԱՅՐՈՒՄ - Ի՞նչ ազդեցություն ունի հանքարդյունաբերությունը մարդու օրգանիզմի վրա և որքանո՞վ է այն դժվարեցնում մարդու կյանքը։ Այս և այլ հարցերին պատասխանելու նպատակով Չեխիայի «Առնիկա» հասարակական կազմակերպության և հայաստանյան «Համայնքային համախմբման և աջակցության կենտրոն» (CCMS) և «ԷկոԼուր» հասարակական կազմակերպությունների համատեղ ծրագրի մի խումբ փորձագետներ ուղևորվելու են Լոռու մարզ, որտեղ գտնվում է շրջակայքում բնակվող մարդկանց առողջությունը վտանգող Նահատակի պոչամբարը: 2020 թ․ ուշադրության կենտրոնում լինելու է այն, թե պոչամբարից շրջակա միջավայր թափանցող ծանր մետաղները և թունավոր տարրերը ինչ ինտենսիվությամբ կարող են ներթափանցել մարդու մարմին: Այս կապակցությամբ բնակիչներից վերցվելու են մեզի և եղունգների փորձանմուշներ, որոնք այնուհետև կուղարկվեն փորձաքննության Չեխիայում հավատարմագրված լաբորատորիա:
«Առնիկա»  կազմակերպությունը CCMS  և «ԷկոԼուր» ՀԿ-ների հետ համատեղ արդեն երրորդ տարին է՝ զբաղվում է Հայաստանի հյուսիսային շրջանի՝ Լոռու լեռնահանքային շրջանի քիմիական աղտոտվածության հետազոտությամբ: 2018-2019 թթ․ իրականացվել են փորձաքննություններ՝ նստվածքների, հողի, մրգերի, բանջարեղենի և մարդու մազերի մեջ ծանր մետաղների և թունավոր տարրերի պարունակությունը պարզելու համար: Վերլուծությունների արդյունքները հաստատել են նմուշներում ծանր մետաղների և թունավոր տարրերի թույլատրելի սահմանաչափի  գերազանցումներ: 2019 թ․ ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ կան քաղցկեղածին և ոչ քաղցկեղածին ռիսկեր՝ կապված վերցված նմուշներում մկնդեղի, նիկելի և կադմիումի առկայության հետ: Այս տարրերի պարունակության հետ կապված ամենաբարձր ռիսկը հայտնաբերվել է երեխաների շրջանում:
«Ելնելով մեր նախորդ հետազոտությունների արդյունքներից ՝ 2020 թ․ մենք որոշեցինք վերցնել մարդու մեզի, եղունգների և տան փոշու փորձանմուշներ ՝ որոշելու համար այս տարածաշրջանում քիմիական աղտոտմանն առավել բնորոշ թունավոր տարրերի և ծանր մետաղների պարունակությունը: Այդպիսիք են մկնդեղը, նիկելը, կադմիումը, կապարը և պղինձը: Վերցված փորձանմուշները կհասցվեն Չեխիայի առողջապահության ինստիտուտի հավատարմագրված լաբորատորիա», - պարզաբանեց «Առնիկայի» ծրագրի համակարգող Վալերիա Գրեչկոն: «Այս տարի մենք կկենտրոնանանք Նահատակի պոչամբարի հարակից տարածքներում առկա իրավիճակի վրա, որտեղ մենք նախկինում հետազոտել ենք հողի, մրգի ու բանջարեղենի և մազերի նմուշները: Պոչամբարից ոչ հեռու տեղակայված Մեծ Այրում և Ճոճկան գյուղերի բնակիչները մեծ հետաքրքրություն են ցուցաբերել իրենց տարածքում հետազոտություններ անցկացնելու գործընթացի նկատմամբ», - հավելեց նա:
Տեղի հանրությունը սատարում և ողջունում է նմանատիպ հետազոտությունները: «Վերջին տարիներին նկատվում է տեղի բնակչության ակտիվացում շրջակա միջավայրի պահպանության գործում: Մարդիկ բարձրաձայն արտահայտում են իրենց կարծիքը առանց վախի և պայքարում են առողջ և մաքուր միջավայր ունենալու իրենց իրավունքների համար», - ասաց Գրեչկոն: «2020 թ․ փետրվարին շատ հաջող արշավ է իրականացվել ՝ աջակցելու մի ընտանիքի, որն ապրում էր Նահատակի պոչամբարի անմիջական հարևանությամբ և որում առկա էին առողջական խնդիրներ: Քարոզարշավը մեծ ռեզոնանս առաջացրեց հանրության շրջանում, ինչի արդյունքում լեռնահանքային ընկերությունը ընտանիքի համար որպես փոխհատուցում առաջարկեց գյուղի՝ պոչամբարից ավելի հեռու գտնվող  հատվածում տուն գնելու նպատակով», - ասաց «Համայնքային համախմբման և աջակցության կենտրոն» ՀԿ-ի տնօրեն Օլեգ Դուլգարյանը: Կենտրոնը շրջակա միջավայրի հետազոտության ոլորտում համագործակցելուց բացի աջակցում է նաև քաղաքացիներին: «Մարզում ստեղծված ծանր սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի պատճառով բժշկական օգնությունը շատ դեպքերում թանկ է, ուստի անհասանելի է քրոնիկական հիվանդություններ ունեցողների համար: Ի թիվս այլ բաների, մենք ցանկանում ենք տրամադրել չեխ մասնագետների կողմից ձեռք բերված փորձաքննությունների արդյունքները  տուժած բնակչությանը՝ փոխհատուցում ստանալու նպատակով», - եզրափակեց Դուլգարյանը:
Նմուշառումների այս գործընթացը տեղի կունենա 2020 թվականի սեպտեմբերի 16-17-ին ՀՀ Լոռու մարզի Մեծ Այրում գյուղում և Նահատակի պոչամբարի շրջակայքում։

• 14-09-2020 14:11:41   | Армения  |  Пресс-релизы
ПРАГА / МЕЦ АЙРУМ- Какое влияние имеет добыча руды на человеческий организм и насколько она обременяет его? С целью ответить на эти и другие вопросы, группа экспертов совместного проекта чешской неправительственной организации "Арника" с партнерскими некоммерческими организациями из Армении "CCMS" и "EcoLur" направляются в марз Лори, где находится Наатакское   хвостохранилище,  ставящее под угрозу здоровье жителей, проживающих в окрестностях хвостохранилища. В 2020 году внимание будет сосредоточено на том, насколько интенсивно тяжелые металлы и токсичные элементы, попадающие из хвостохранилища в окружающую среду, проникают в организм человека. В связи с этим, у жителей будут отобраны пробы мочи и ногтей, которые затем будут направлены на анализ в аккредитованную лабораторию в Чехии.
Чешская некоммерческая организация Arnika совместно с армянской общественной организацией  "центр общинной мобилизации и содействия (Centre for Community Mobilization and Support) и экологическим информационным порталом EcoLur уже третий год занимается исследованием химического загрязнения северного региона Армении - горнодобывающей провинции Лори. В исследованиях 2018-2019 гг. проводились анализы по определению содержания тяжелых металлов и токсичных элементов в отложениях, почве, фруктах, овощах и волосах человека. Результаты анализов подтвердили наличие завышенных значений тяжелых металлов и токсичных элементов в пробах. Исследование 2019 г. показало, что существуют канцерогенные и не канцерогенные риски, связанные с наличием  мышьяка, никеля и кадмия в отобранных пробах. Наибольшая степень риска, связанная с содержанием этих элементов, была выявлена у детей.
«Основываясь на результатах наших предыдущих исследований, в 2020 году мы решили взять пробы человеческой мочи, ногтей и домашней пыли, чтобы  определить содержание токсичных элементов и тяжелых металлов, наиболее характерных для химического загрязнения этого региона. Таковыми являются мышьяк, никель, кадмий, свинец и медь. Взятые пробы будут доставлены в аккредитованную лабораторию Института здравоохранения Чешской Республики», - поясняет координатор проекта Валерия Гречко из Арники. «В этом году мы сосредоточимся на ситуации в окрестностях Наатакского хвостохранилища, где ранее мы исследовали  пробы почвы, растительных продуктов и волос. Жители сел Мец-Айрум и Чочкан, расположенных недалеко от хвостохранилища, проявили большой интерес к проведению исследований в своем районе », - добавляет она.
Тот факт, что местное общество поддерживает и приветствует подобного рода исследования, помогает постепенно улучшать текущую ситуацию. «В последние годы наблюдается активизация местного населения в сфере защиты окружающей среды. Люди без опасения высказывают свое мнение вслух и борются за свои права на здоровую и чистую окружающую среду », - говорит Гречко. «В феврале 2020 года была проведена очень успешная кампания по поддержке семьи, которая проживала в непосредственной близости от Наатакского хвостохранилища и имеет проблемы со  здоровьем. Кампания вызвала большой общественный резонанс, в результате чего горнодобывающая компания предложила семье компенсацию для покупки дома в более удаленной от хвостохранилища части села, в качестве компенсации», - сказал директор CCMS Олег Дулгарян. Помимо сотрудничества в области анализа окружающей среды, центр также занимается поддержкой граждан. «Из-за сложной социально-экономической ситуации в регионе медицинское обслуживание во многих случаях является дорогостоящим и потому для больных с хроническими заболеваниями, недоступным. Среди прочего мы хотим, предоставить результаты анализов, полученных чешскими специалистами, с целью помочь пострадавшему населению получить компенсацию », - заключает Дулгарян.
Отбор проб состоится 16-17 сентября 2020 года в селе Мец Айрум Лорийской области, недалеко от хвостохранилища Наатак.