«Ոսկե ծիրան»-ը գերմանական ֆիլմերի հատուկ ծրագիր կիրականացնի՝ նվիրված վերամիավորման 30-ամյակին
Երևանի «Ոսկե ծիրան» 17-րդ միջազգային կինոփառատոնը՝ իր «Աջակցություն կինոթատրոններին» նախագծի շրջանակներում նոյեմբերի ընթացքում գերմանական ֆիլմերի հատուկ ծրագիր կիրականացնի, որը նվիրված կլինի Գերմանիայի վերամիավորման 30-ամյակին։
Գյոթե ինստիտուտը և Երևանում «Գյոթե կենտրոնը» ավանդաբար աջակցում են փառատոնին, և փառատոնային բազում ծրագրեր իրականություն են դառնում հենց այդ երկու կառույցների հետ համագործակցության շնորհիվ։ Սերտ համագործակցությունը կշարունակվի նաև այս տարի, և 17-րդ փառատոնի շրջանակում գերմանական հատուկ ծրագրի ընթացքում կցուցադրվի 5 ֆիլմ։
Գերմանական ֆիլմերի ծրագիրը կբացվի գերմանացի հայտնի ռեժիսոր Քրիստիան Փեցոլդի վերջին՝ «Ունդին» ֆիլմի երևանյան պրեմիերայով։ Ֆիլմը 2020-ին ներկայացվել է Բեռլինի կինոփառատոնի մրցութային ծրագրում։ Կինոնկարի պրեմիերան տեղի կունենա նոյեմբերի 9-ին, ժամը 18։00 «Կինոպարկ» կինոթատրոնում։
Քրիստիան Փեցոլդի «Ունդին» ֆիլմը ժամանակակից հեքիաթ է, քնքուշ սիրո խոստովանություն քաղաքին, սակայն այն նաև լուրջ անդրադարձ է կատարում Գերմանիայի և Բեռլինի պատմությանը։
Գերմանական ֆիլմերի ծրագրի շրջանակում կներկայացվեն նաև Ալլա Կովգանի «Քանինգհեմ» կինոնկարը, որը յուրատեսակ 3D վավերագրություն է պարի ասպարեզում հայտնի Մերս Քանինգհեմի մասին, Բեռլինալեում 2020-ին «Լավագույն առաջին խաղարկային ֆիլմ» մրցանակի արժանացած Մելանի Վալդեի «Մերկ կենդանիներ» ֆիլմը, Լուքաս Ռայթերի «Համբի» վավերագրական բնապահպանական կինոնկարը և սերբագերմանական համատեղ արտադրության մրցանակակիր Սրջան Գոլուբովիչի «Հայր» ֆիլմը։
Կինոցուցադրությունները կկայանան նոյեմբերի 9-26-ն ընկած ժամանակահատվածում «Կինոպարկ և «ՍինեմաՍթար» կինոթատրոններում։
Որպես Գերմանական ֆիլմերի ծրագրի մաս՝ կկազմակերպվի նաև Քրիստիան Պետցոլդի հետ առցանց զրույց, որը հասանելի կլինի փառատոնի կայքում և կհեռարձակվի սոցիալական հարթակներով `ավելի լայն լսարանի համար:

06-11-2020 12:00:38   | Armenia  |  Culture
The Golden Apricot Yerevan International Film Festival is privileged to be traditionally supported by Goethe Institute and Goethe Zentrum Yerevan. A lot of festival initiatives were made possible through their generous support.
Within the frames of the 17th Golden Apricot a German Film Program will be presented. The Program is dedicated to the 30th anniversary of Reunification and will consist of 5 films. The Program will be realized within the framework of Golden Apricot festival’s “Support for Cinemas” action which is aimed to support cinemas seriously affected by the pandemic.
The German Film Program will be opened with the Yerevan Premier of the last film of famous German director Christian Petzold Undine from Berlinale 2020 competition. The premier will take place on 9 November at 18:00 in KinoPark.
Christian Petzold's Undine is a poetic modern fairy tale, a tender declaration of love to the city, but it is also a serious reflection on the history of Germany and Berlin.
The other films to be screened within the German Film Program are: Cunningham by Alla Kovgan – a unique 3D documentary about Merce Cunningham - an iconic figure in dance field; Naked Animals by Melanie Waelde, winner of Best First Feature Award at Berlinale 2020: Hambi by Lukas Reiter - a very actual environmental documentary and Father by Srdan Golubovic – an award-winning Serbian-German co-production.
The screenings will be held from 9-26 November in KinoPark and CinemaStar.
As a part of German Film Program, the online talk with Christian Petzold will be organized and will be broadcasted on festival webpage and social media channels to be accessible for wider audience.
It should be noted that this program is being implemented within the framework of the Golden Apricot’s "Support to Cinemas" project.