Հայաստանն աշխարհում 13-րդն է վեբ-գրոհների ենթարկված օգտատերերի բաժնի ցուցանիշով
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչություն։ Հայաստանում 2021-ի առաջին եռամսյակում համացանցից գրոհների (վեբ-գրոհներ) ենթարկվել է օգտատերերի 9,44%-ը, և այդ ցուցանիշով երկիրը զբաղեցրել է 13-րդ տեղն աշխարհում։ Մեկ տարի առաջ նման գրոհների ենթարկվել է օգտատերերի 28,3%-ը։ Ընթացիկ տարվա հունվար-մարտին այն օգտատերերի բաժինը, որոնք բախվել են վեբ-գրոհների, Վրաստանում կազմել է 8,0%, իսկ Ադրբեջանում՝ 8,57% (17-րդ տեղ)։
Ինչպես վկայում են «Կասպերսկի» ընկերության տվյալները, 2021-ի հունվար-մարտին Հայաստանում տեղային սպառնալիքների ենթարկվել է օգտատերերի 21,4%-ը՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 38%-ի դիմաց։ Ընթացիկ տարվա նույն ամիսներին Վրաստանում տեղային սպառնալիքների բախվել է օգտատերերի 17,1%-ը, իսկ Ադրբեջանում՝ 26,4%-ը։ Այդ սպառնալիքները համակարգիչ են ներթափանցում ֆայլերի (նիշք) միջոցով կամ հանովի կրիչներից (ֆլեշ-կրիչներ, ֆոտոխցիկների և հեռախոսների հիշողության քարտեր, արտաքին կոշտ սկավառակներ) վարակման ճանապարհով կամ համակարգչում են հայտնվում ոչ բաց տեսքով (օրինակ՝ բարդ ինստալյատորների պարունակած ծրագրեր, ծածկագրված ֆայլեր և այլն)։
Փորձագետները համացանցից գրոհներից՝ վարակված վեբ-էջերից վնասաբեր օբյեկտների ներբեռնումից պաշտպանվելու համար խորհուրդ են տալիս օգտագործել վեբ-մոդուլով հուսալի հակավիրուս։ Չարագործները կամ հատուկ են ստեղծում վնասաբեր կայքէջեր, կամ կոտրում են օրինական ռեսուրսները և այդտեղ տեղադրում վնասաբեր սկրիպտներ և ամենատարբեր նշանակության ծրագրեր, կրիպտոարժույթների թաքնված մայներներ, ծածկագրող շորթիչներ ներբեռնող փաթեթներ, անհատական և բանկային տվյալների գողության համար նախատեսված ծրագրեր։
Տեղային սպառնալիքներից պաշտպանվելու համար անհրաժեշտ է հրաժարվել հանովի կրիչներով աշխատանքից, և դրանց օգտագործման անհրաժեշտության դեպքում կրիչներն ստուգել հուսալի հակավիրուսով։  Հարկ է միշտ ստուգել նաև ներբեռնվող բարդ ինստալյատորները և արխիվները։ Վարակմանը խոչընդոտում է նաև համակարգչում հանովի կրիչների ֆայլերի ավտոմատ գործարկման գործառույթն անջատելը։

• 10-06-2021 10:59:30   | Армения  |  Пресс-релизы
Представительство «Лаборатории Касперского» в Армении. В первом квартале 2021 года в Армении атакам через интернет (веб-атаки) подверглись 9,44% пользователей, и по этому показателю страна заняла 13-е место в мире. Годом ранее таким атакам подверглись 28,3% пользователей. В апреле-марте текущего года доля пользователей, столкнувшихся с веб-атаками, в Грузии составила 8,0%, а в Азербайджане – 8,57% (17-е место).
Как свидетельствуют данные «Лаборатории Касперского», в январе-марте 2021 года локальным угрозам подверглись 21,4% пользователей в Армении против 38% годом ранее. За те же месяцы текущего года локальным угрозам подверглись 17,1% пользователей в Грузии и 26,4% пользователей в Азербайджане. Эти угрозы проникают на компьютер путем заражения файлов или из съемных носителей (флешек, карт памяти фотоаппаратов и телефонов, внешних жестких дисков) либо попадают в компьютер не в открытом виде (например, программы в составе сложных инсталляторов, зашифрованные файлы и т.д.).
Эксперты для защиты от атак через интернет – загрузки вредоносных объектов с зараженных веб-страниц – советуют использовать надежный антивирус с веб-модулем. Злоумышленники или специально создают вредоносные сайты или взламывают легитимные ресурсы и внедряют в них вредоносные скрипты и программы самого разного назначения – скрытые майнеры криптовалют, загрузчики шифровальщиков-вымогателей, программы для кражи личных и банковских данных.
Для защиты от локальных угроз необходимо по возможности отказаться от работы со съемными носителями, и при необходимости их использования проверять носители надежным антивирусом. Всегда следует проверять также загружаемые сложные инсталляторы и архивы. Заражению препятствует также отключение на компьютере функции автозагрузки файлов со съемных носителей.