Բացահայտելով կեղծ ուղերձը, որն իբր Բաքվի հայերն ուղարկել են Կաթողիկոսին
Մի քանի ադրբեջանական կայքեր հայտնել են, որ Ադրբեջանում հայերն անցած հոկտեմբերին՝ Արցախյան պատերազմի ընթացքում, ուղերձ են հղել «Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ին, աշխարհի հայերին և Ղարաբաղում ապրող հայերին»։
Ադրբեջանական կայքերից մեկը (Report News Agency) պնդել էր, որ Ադրբեջանում «տասնյակ հազարավոր հայերի մի խումբ ստորագրել է ուղերձը»։
Միայն այս մեկ նախադասությունից կարելի է ասել, որ այս տեղեկատվությունը կատարյալ սուտ է, քանի որ Բաքվում «տասնյակ հազարավոր հայեր» չկան: 1988-ին և 1990-ին ադրբեջանական  ամբոխի կողմից Սումգայիթում, Բաքվում և այլուր Ադրբեջանում հայերի դաժան ջարդերից հետո գրեթե բոլոր հայերը փախել են այդ երկրից՝ իրենց կյանքը փրկելու համար: Ադրբեջանում մնացած մի քանի հայերը նրանք են, ովքեր ամուսնացել են ադրբեջանցիների հետ: Ապրելով անընդհատ վախի մեջ ՝ նրանք օգտագործում են ադրբեջանական անուններ՝ իրենց իսկական ինքնությունը քողարկելու համար:
Ես երկու անգամ փորձեցի պարզել՝ արդյոք այս նամակը իսկական է, թե կեղծ: Նախ, դիմեցի ադրբեջանական կայքերից մեկին, որը հղում էր արել այդ նամակին՝ խնդրելով նամակի լուսապատճենը։ Ես ուզում էի տեսնել, թե քանի հոգի է ստորագրել այն, և նրանց անունները: Ադրբեջանական կայքը, որն, ամենայն հավանականությամբ, ֆինանսավորվում է Ադրբեջանի կառավարության կողմից, պատասխանեց, որ իրենք ի վիճակի չեն «մանրակրկիտ հետաքննություն իրականացնել» Միակ տեղը, ուր հայտնվել է կեղծ նամակի ամբողջական տեքստը, եղել է ադրբեջանական կայքէջը (Armenia.az), որը շարունակաբար  տեղադրում է հարյուրավոր հակահայկական հոդվածներ՝ հայերեն և ռուսերեն: Այս հոդվածները գրում են ադրբեջանցիները, որոնք նախկինում ապրել են Հայաստանում և վարժ տիրապետում են հայերենին:
Նամակը ճշտելու իմ հաջորդ փորձը Հայաստանում ենթադրյալ ստացողի՝ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տեղեկատվական բաժնի հետ էր։ Կաթողիկոսությունը տեղյակ չէր նման նամակ ստանալու մասին և նշեց, որ այն, ամենայն հավանականությամբ, Բաքվի սովորական հերյուրանքներից մեկն է:
Ընթերցողներին զվարճացնելու համար այստեղ ներկայացված են հատվածներ կեղծ հայկական նամակից՝ տեղադրված 2020 թ․ հոկտեմբերի 9-ին ադրբեջանական Armenia.az կայքում:
«Այսօր Ադրբեջանում ապրում են տասնյակ հազարավոր հայեր։ Այս երկրում բոլոր մարդկանց նկատմամբ, անկախ կրոնից, կամ ռասայից՝ վերաբերվում են միանման։ Յուրաքանչյուր մարդ այս երկրում օգտվում է՝ Ադրբեջանի սահմանադրությամբ նրա քաղաքացիներին ներկայացվող միևնույն իրավունքներից»։  Նամակի այս առաջին երկու նախադասություններում կա երկու ակնհայտ սուտ. «Ադրբեջանում ապրում են տասնյակ հազարավոր հայեր», և նրանց «վերաբերվում են միանման», ինչպես Ադրբեջանի մյուս բոլոր քաղաքացիներին:
Ենթադրյալ հայ նամակագիրները դիմել են Գարեգին Բ կաթողիկոսին`օգտագործելու իր «հեղինակությունն ու ուժը՝ Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի օկուպացիոն քաղաքականության դադարեցման, օկուպացված ադրբեջանական հողերը իրենց տերերին վերադարձնելու ուղղությամբ։
Աջակցություն ցույց տալ անարդար արյունահեղությունը կանխելու հարցում»։ Ոչ մի իսկական հայ նման հայտարարություն չէր անի, բացի եթե նրա կյանքին վտանգ է սպառնում:
Նամակում այնուհետև դիմում են «աշխարհի հայերին և տարբեր հայկական լոբբիներին՝ իրենց աջակցությունը կենտրոնացնել նրա վրա, որպեսզի մարդիկ ապրեն խաղաղության պայմաններում»՝  պնդելով, որ Ադրբեջանի Գյանջա (Գանձակ) քաղաքում Կարինա Գրիգորյան անունով մի հայուհի ծանր վիրավորվել է հայկական հրետակոծության ժամանակ։ Դժվար թե այդպիսի հայ կին բնակվի Գանձակում: Մի բան հաստատ է. Ադրբեջանում ոչ մի հայ չէր ունենա այդքան ակնհայտ հայկական անուն: Հայկական անուններով անձինք, որոնք ապրում էին Ադրբեջանում, կամ սպանվել են կամ փախել երկրից շուրջ 30 տարի առաջ:
Նամակում շարունակվում էր պնդումը, որ Ադրբեջանը «հակաահաբեկչական գործողություններ է անցկացնում միայն իր տարածքում, ցանկանալով օկուպացիայից ազատագրել իր պատմական հողերը»։ Ադրբեջանի համար կեղծավորության  գագաթնակետն է պնդել, որ նա պայքարում է ահաբեկչության դեմ՝ անցյալ տարվա պատերազմում մի քանի հազար սիրիացի իսլամիստ ահաբեկիչներին Արցախի դեմ կռվելու համար բերելուց հետո:
Նամակն այնուհետև կոչով դիմում էր «Ղարաբաղի (Արցախի) հայերին», կեղծ պնդմամբ, թե «30 տարի առաջ դուք երջանիկ էիք Ադրբեջանի հողերում, որտեղ հիմա ապրում եք։ Ձեր նյութական բարեկեցությունը բարձր էր, ձեր բոլոր իրավունքները պաշտպանված էին, որովհետև Ադրբեջանը մեր նկատմամբ միշտ վերաբերվել է, որպես իր քաղաքացիների։ Իսկ այժմ Հայաստանի մաֆիոզային ղեկավարությունը ձեզ վերածել է սեփական խաղերի զոհի։ Մենք շատ ենք ափսոսում դրա համար։ Դուք նույնպես ունեք մարդու նման ապրելու իրավունք և հնարավորություն, բայց Հայաստանը ձեզ զրկել է դրանից։ Ուշքի եկեք, քանի դեռ ուշ չէ և հրաժարվեք այդ խաղում գործիք դառնալուց։ Ադրբեջանը կպաշտպանի ձեր բոլոր իրավունքները, այդ թվում նաև ձեր անվտանգությունը։ Մենք հանդիսանում ենք դրա վառ օրինակը»։
Այս նամակի բովանդակությունն ավելի շուտ կատակերգության է նման, քան հավաստի ուղերձի: Նրանք, ովքեր հորինել են այս նամակը, այնքան մոլորված են, որ կարծում են՝ հայերը կհավատան նման ակնհայտ ստերին:
Նամակը վերջապես կոչով դիմել է հայ մայրերին․«Մի փակեք աչքերը Ադրբեջանի հողերում ձեր երեխաների մահվան վրա, որովհետև դուք նրանց աշխարհ չեք բերել, որպեսզի դառնան այս, կամ այն ուժերի խաղերի զոհեր»։ Շատ հուզիչ է, որ Ադրբեջանի կառավարությունը, դիմակավորվելով որպես Բաքվի հայեր, այդքան հոգ տաներ հայ մայրերի և նրանց երեխաների բարեկեցության մասին․․․
Այս կոչի մեջ միակ լավ բանն այն է, որ Ադրբեջանի կառավարությունը մեծ գումարներ է վատնում՝ այսպիսի անօգուտ նամակներ և կայքեր պատրաստելու համար՝ վճարելով   ադրբեջանցիներին, որոնք այլապես գործազուրկ կլինեին: Ոչ մի հայ չի հավատալու նման կեղծ լուրերի մեկ բառին, որոնք հայտնվում են Armenia.az (az՝ Ադրբեջան) կայքում: Ես առաջարկում եմ, որ Ադրբեջանի կառավարությունը ստեղծի նաև հեռուստառադիոկայան՝ հայերեն հաղորդումներ հեռարձակելու համար՝ ավելի շատ գումար վատնելով, որը իրենց ղեկավարները դեռ չեն թալանել․․․
Ես չեմ կարծում, որ սա իսկական դիմում է Բաքվի հայերի կողմից: Այնուամենայնիվ, նույնիսկ եթե չնչին ճշմարտություն կա հայտարարված նամակում, դա նշանակում է, որ Ադրբեջանը որդեգրել է Թուրքիայի քաղաքականությունը՝ իր հայ և այլ փոքրամասնություններին ստիպել կեղծ քարոզչական հայտարարություններ տարածել՝ կոծկելու համար մարդու իրավունքների իր կոպիտ խախտումները:

Exposing the Fake Appeal Allegedly. Sent by Baku Armenians to Catholicos
Several Azeri websites claimed that Armenians in Azerbaijan sent last October, in the midst of the Artsakh War, an appeal to “Catholicos Karekin II, Armenians of the world, and Armenians in Karabagh.”
One of the Azeri websites (Report News Agency) alleged that the “appeal was signed by a group of tens of thousands of Armenians” in Azerbaijan. Just from this one sentence alone, one can tell that this information is a complete lie as there are no “tens of thousands of Armenians” in Baku. After the brutal massacres of Armenians in Sumgait and Baku and elsewhere in Azerbaijan in 1988 and 1990 by Azeri mobs, almost all Armenians fled that country to save their lives. The few Armenians remaining in Azerbaijan are those who were married to Azeris. Living in constant fear, they use Azeri names to disguise their true identities.
I made two attempts to verify if this letter was authentic or fake. First, I checked with one of the Azeri websites that had referenced the letter. I asked for a photocopy of the letter. I wanted to see how many signers there were and their names. The Azeri website, most probably funded by the Azeri government, responded that they are unable “to conduct painstaking investigation!” The only place where the entire text of the fake letter appeared was in an Azeri website (Armenia.az) that regularly posts hundreds of anti-Armenian articles in Armenian and Russian. These articles are written by Azeris who formerly lived in Armenia and know fluent Armenian.
My next attempt to verify the letter was with the Information Department of the Mother See of Holy Etchmiadzin in Armenia, the alleged recipient. The Catholicosate was not aware of receiving such a letter and stated that it was most probably an example of Baku’s routine fabrication.
For the amusement of the readers here are excerpts from the English translation of the fake Armenian letter posted on October 9, 2020 on the Azeri website, Armenia.az.
“Today, tens of thousands of Armenians live in Azerbaijan. In this country, all people, regardless of religion or race, are treated equally. Everyone in this country enjoys the same rights granted to its citizens by the Constitution of Azerbaijan.” In this first two sentences of the letter, there are two obvious lies: “tens of thousands of Armenians live in Azerbaijan” and they “are treated equally” like all other citizens of Azerbaijan.
The alleged Armenian letter-writers appealed to Catholicos Karekin II to use his “authority and power… to end Armenia’s policy of occupation against Azerbaijan, return the occupied Azerbaijani lands to their owners, and help prevent unjust bloodshed.” No true Armenian would make such a statement, unless his or her life was threatened.
The letter then appealed “to Armenians of the world and various Armenian lobbies so people can live in peace,” claiming that an Armenian woman by the name of Karina Grigoryan in Ganja, Azerbaijan (Gandzak in Armenian), was seriously injured during the Armenian shelling. It is highly unlikely that such an Armenian woman lives in Gandzak. One thing is certain; no Armenian in Azerbaijan would be carrying such an obvious Armenian name. Those with Armenian names who lived in Azerbaijan were either killed or fled the country over 30 years ago.
The letter went on to claim that Azerbaijan “conducts anti-terrorist operations only in its territories, wishing to liberate its historical lands from occupation.” It is the height of hypocrisy for Azerbaijan to claim that it is fighting terrorism after bringing several thousand Syrian Islamist terrorists to fight against Artsakh in last year’s war.
The letter then appealed to “Armenians living in Karabagh” (Artsakh), falsely alleging that “30 years ago, you were happy in the lands of Azerbaijan, where you live now. Your material well-being was high, and all your human rights were protected, because Azerbaijan has always treated us as its citizens. And now the mafia leadership of Armenia has turned you into a victim of its own games. We are very sorry about this. You also have the right and the opportunity to live like a human being, but Armenia has deprived you of this. Wake up, it's not too late and refuse to be a tool in this game. Azerbaijan will protect all your rights, including your safety. We are a clear example of this.” The content of the letter reads more like a comedy than a credible appeal. Those who concocted this letter are so delusional that they think Armenians will believe such obvious lies.
The letter finally appealed to Armenian mothers: “Do not close your eyes to the death of your children in the lands of Azerbaijan, because you did not bring them into the world to become victims of the game of certain forces.” It is very touching that the Azeri Government, masquerading as Armenians in Baku, would care so much about the well-being of Armenian mothers and their children!
The only good thing about this appeal is that the government of Azerbaijan is wasting a lot of money to pay Azeris, who would otherwise be unemployed, to prepare such useless letters and websites. No Armenian is going to believe a word of such fake news appearing in the website of Armenia.az (az stands for Azerbaijan). I suggest that the government of Azerbaijan also establish a TV and radio station to broadcast programs in Armenian in order to waste more of the money that their leaders have not yet stolen!
I do not think this was a real appeal issued by Baku Armenians. However, even if there is a shred of truth in the claimed letter, it means that Azerbaijan has adopted the Turkish policy of forcing its Armenian and other minorities to issue false propaganda statements in order to cover up its grave violation of human rights.