«Առնիկան» նոր հետազոտություն կիրականացնի Լոռու մարզում արդյունաբերական աղտոտվածության ազդեցության և տարածվածության վերաբերյալ
26-07-2021 15:34:57   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
Երևան/Չեխիա-Չեխական «Առնիկա» հասարակական կազմակերպությունը շարունակում է հետազոտել Լոռու մարզի՝ քիմիական աղտոտվածության ենթարկված տարածքները: «Առնիկա»-ի փորձագետները կվերցնեն հողի, փոշու փորձանմուշներ և տուժած բնակիչների կենսանմուշներ, ընդհանուր՝ ավելի քան 100 նմուշ: Դրանք կհետազոտվեն Չեխիայում հավատարմագրված լաբորատորիայում: Հետազոտական աշխատանքների նոր փուլը կմեկնարկի հուլիսի 28-ին:
2021թ. հետազոտությունների դիտարկման շրջանակն ընդլայնվել է՝ ընդգրկելով Ալավերդի, Շնող, Աքորի, Ախթալա, Թեղուտ, Հաղպատ, Սանահին, Ճոճկան, Մեծ Այրում, Փոքր Այրում, Արմանիս ու Մղարթ բնակավայրերը: Հետազոտությունները կնպաստեն վերհանել մարդու առողջությանը սպառնացող վտանգները, որոնց մարդիկ բախվում են շրջակա միջավայրի արդյունաբերական աղտոտվածության հետևանքով, գնահատել այդ ռիսկերը և պլանավորել մեխանիզմներ դրանց վերացման ուղղությամբ: Մարդիկ հնարավորություն կունենան ստանալու հստակ տվյալներ իրենց առողջության վրա հանքարդյունաբերության ազդեցության վերաբերյալ:
Հետազոտությունները կմեկնարկեն Ստեփանավան խոշորացված համայնքի Արմանիս բնակավայրում, որը գտնվում է Արմանիսի ոսկի-բազմամետաղային հանքավայրի ազդեցության գոտում: Բնակավայրում են նաև գտնվում հանքավայրը շահագործող «Սագամար» ՓԲԸ-ին պատկանող պոչամբարն ու  լցակույտերը: Վտանգավոր թափոնները տարածվում են շրջակա միջավայրում, ներհոսում են Չքնաղ գետ և գետի ձորակ: Լցակույտերից և հանքավայրի տարածքից փոշին սփռվում է համայնքի, հողատարածքների ու արոտավայրերի վրա:
Արմանիսից հետո ուսումնասիրություններ կանցկացվեն «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի և «Ախթալայի լեռնահարստացման կոմբինատ» ՓԲԸ-ի հանքարդյունաբերական ձեռնարկությունների պոտենցիալ ազդեցության գոտում գտնվող տարածքներում:
«Համայնքային համախմբման և աջակցության կենտրոն» ՀԿ-ի նախագահ Օլեգ Դուլգարյանը նշեց. ««Առնիկայի» կողմից 2020թ. իրականացված նախորդ հետազոտությունների հիման վրա մոտ 70 բնակիչ, որոնք բնակվում են աղտոտված տարածքներում, դիմել են դատարան իրենց առողջությանը հասցված վնասների փոխհատուցման պահանջով: Այս տարվա հետազոտությունները կլրացնեն ապացուցողական բազան, որպեսզի մարդիկ պահանջատեր դառնան և պաշտպանեն իրենց առողջության իրավունքները»:
Հետազոտություններն իրականացվում են հայաստանյան «Համայնքային համախմբման և աջակցության կենտրոն» և «ԷկոԼուր» տեղեկատվական հասարակական կազմակերպությունների հետ համատեղ՝ Չեխիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության ֆինանսական աջակցությամբ՝ Վերափոխումների խթանման ծրագրի շրջանակներում:

26-07-2021 15:34:57   | Армения  |  Пресс-релизы
ЕРЕВАН / ПРАГА - Чешская неправительственная организация «Арника» продолжает изучать территории химического загрязнения в Лорийской области.  Специалисты «Арники» возьмут пробы почвы, пыли, а также биопробы пострадавших жителей, всего более 100 проб. Они будут протестированы в лаборатории, аккредитованной в Чешской Республике. Новый этап исследований начнется 28 июля.
В 2021 г. объем мониторинговых исследований расширен и включает населенные пункты Алаверди, Шнох, Акори, Ахтала, Техут, Ахпат, Санаин, Чочкан, Мец Айрум, Покр Айрум, Арманис и Мгарт. Исследования помогут определить риски для здоровья человека, с которыми люди сталкиваются в результате промышленного загрязнения, оценить эти риски и разработать механизмы для их устранения. Люди будут иметь доступ к точным данным о влиянии горнорудной промышленности на их здоровье.
Исследования начнутся в селе Арманис укрупненной общины Степанаван, которое находится в зоне воздействия Арманисского золото-полиметаллического месторождения. На территории села находится хвостохранилище, принадлежащее эксплуатирующему руднику ЗАО «Сагамар». Опасные отходы распространяются в окружающей среде, попадают в ущелье реки Чкнах. Пыль от отходов разносится с ветром и садится на соседние земли и пастбища общины.
После Арманиса исследования будут проведены на территориях, находящихся под потенциальным воздействием горно-перерабатывающих предприятий ЗАО «Техут» и ЗАО «Ахталинский горно-обогатительный комбинат».
Президент общественной организации «Центр общинной мобилизации и поддержки» Олег Дулгарян сказал: «В предыдущем 2020 году, согласно проведенным исследованиям Арники, около 70 жителей, проживающих на загрязненных территориях, подали иск с требованием о компенсации за ущерб, нанесенный их здоровью. Исследования этого года дополнят доказательную базу, чтобы люди потребовали защиты своих прав на здоровье».
Исследования проводятся совместно с НПО «Центр общинной мобилизации и поддержки» и информационной НПО «ЭкоЛур» в рамках Программы по содействию в преобразованиях, реализуемой при финансовой поддержке Министерства иностранных дел Чешской Республики.