Վերափոխումն և վստահությունը կարևոր նշանակություն ունեն ժամանակակից բանկային ոլորտում հաջողության հասնելու համար. Արտակ Հանեսյան
24-08-2021 12:15:44   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
Հեղինակավոր GlobalMarkets ամսագրի հետ հարցազրույցում Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը խոսում է բանկի ռազմավարության,  հայկական շուկայում բանկի ունեցած դիրքի, հաջողությունների և անելիքների մասին:
Global Markets. Որո՞նք են Ամերիաբանկի գործունեության հիմնական ուղղությունները, ուժեղ կողմերն ու  մրցակցային առավելությունները:
- Ամերիաբանկի հաջողության հիմքում ոչ միայն փոփոխությունների անհրաժեշտության գիտակցումն է, այլև այդ փոփոխությունների ու վերափոխման ճանապարհին առաջնորդի դեր ստանձնելը: Հենց դա օգնեց մեզ հաջողությամբ հաղթահարել դեռևս 2008թ. համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամը: Այդպես մենք առաջատար կորպորատիվ և ներդրումային բանկից վերափոխվեցինք Հայաստանի առաջատար ունիվերսալ բանկի: Եվ դա է պատճառը, որ մենք հետևողականորեն ձգտում ենք թվային վերափոխման, որի ուղղությամբ արված ներդրումների շնորհիվ էլ կարողացանք դիմակայել նախորդ տարի բոլորիս առջև ծառացած մարտահրավերներին: Ամերիաբանկը հավատում է Հայաստանի տնտեսության ներուժին և ապագային:
2008 թ.-ից ի վեր մենք հսկայական դերակատարում ենք ունեցել Հայաստանում գործող ընկերությունների և մեր երկրի տնտեսության  հզորացման գործում: Ամերիաբանկը Հայաստանի ամենախոշոր ֆինանսական հաստատությունն է, որը մշտապես ձգտում է իր հաճախորդներին և գործընկերներին առաջարկել բանկային լավագույն ծառայություններն ու պրոդուկտները, հանդես գալ նոր ու ժամանակակից լուծումներով: Մեր աճն  ու զարգացումը մշտապես հիմնված են եղել ոչ թե կարճաժամկետ շահերի, այլ  երկարաժամկետ տեսլականի, ռազմավարության և մի շարք առանցքային նպատակների վրա: Ցանկանում եմ նաև շեշտել, որ մեր հաջողությանը նպաստել են մեր հաճախորդների, գործընկերների և բաժնետերերի վստահությունը մեր հանդեպ և նրանց հետ ունեցած երկարաժամկետ փոխհարաբերությունները: Նրանք մեզ ոգեշնչել են դինամիկ զարգացման և ավանդական բանկից մարդկային կարիքների վրա հիմնված ֆինանսատեխնոլոգիական էկոհամակարգի վերափոխման:
Global Markets. Որո՞նք են վերջին 12 ամիսների ընթացքում բանկի արձանագրած հիմնական ձեռքբերումներն ու  հաջողված ծրագրերը:
- Թեև նախորդ տարվա ընթացքում համաշխարհային տնտեսության առջև ծառացան էական դժվարություններ և մարտահրավերներ, այնուամենայնիվ մենք կարողացանք գործել արդյունավետորեն և ապահովել դրական արդյունքներ: 2021թ. առաջին եռամսյակի արդյունքների համաձայն, Ամերիաբանկը պահպանեց իր առաջատար դիրքը ՀՀ բանկային համակարգում` ըստ հիմնական բանկային ցուցանիշների (ակտիվներ, պարտավորություններ, վարկեր, ավանդներ, շահույթ և սեփական կապիտալ): Առաջին եռամսյակի ավարտին բանկի ակտիվների և սեփական կապիտալի շահութաբերությունը կազմեց համապատասխանաբար 1.5% և 14.2%: Մենք առաջատար դիրք ենք զբաղեցնում նաև ՀՀ կորպորատիվ պարտատոմսերի շուկայում, որտեղ բանկի մասնաբաժինը կազմում է 26%: Դեպի ունիվերսալ բանկի մոդելին անցում կատարելու մեր ռազմավարության համաձայն, բանկն ավելացրել է մանրածախ և ՓՄՁ վարկերի մասնաբաժինը: Բացի այդ, զգալի առաջընթաց ենք ունեցել  հեռավար և թվային ուղիներով բանկային սպասարկման ոլորտում, որի արդյունքում ինտերնետ-բանկինգի օգտագործման գործակիցը 2020թ. կազմել է 48% (աճ 12 տոկոսային կետով):
Global Markets. Այս տարի Ամերիաբանկն առաջին անգամ հանդես եկավ «կանաչ» պարտատոմսերի շուկայում: Ի՞նչ ծրագրեր ունի բանկը Հայաստանում կանաչ ֆինանսավորման ոլորտի հետագա զարգացման ուղղությամբ:
- Նախ նշեմ, որ Հայաստանում առաջին կանաչ պարտատոմսերի թողարկումը բանկի կարևոր ձեռքբերումներից մեկն էր: Թողարկման ընդհանուր ծավալը կազմեց 42 միլիոն Եվրո: Պարտատոմսերը թողարկվեցին մեր երկարամյա գործընկեր Նիդերլանդների զարգացման բանկի (FMO) հետ համատեղ: Sustainalytics ընկերությունը տրամադրել է երկրորդ կողմի կարծիք Ամերիաբանկի կանաչ պարտատոմսերի համակարգի վերաբերյալ` հաստատելով վերջինիս համապատասխանությունը միջազգային սկզբունքներին և համաշխարհային շուկայում գործող չափանիշներին: Կանաչ պարտատոմսերի միջոցով ներգրավված միջոցներն աննախադեպ հնարավորություն են ընձեռում ֆինանսավորելու էկոլոգիական կայունությանը նպաստող ծրագրերը: Ինչ վերաբերում է այս ուղղությամբ մեր հետագա անելիքներին, նշեմ, որ մենք մտադիր ենք դառնալու առաջատար կանաչ բանկը Հայաստանում և ակնկալում ենք էլ ավելի խորացված համագործակցություն մեր գործընկերների հետ:
Global Markets. Թվային ո՞ր տեխնոլոգիաներն է Ամերիաբանկն առավել հեռանկարային համարում: Որո՞նք են Ամերիաբանկի հիմնական առաջնահերթությունները 2021թ. համար և ապագայի ռազմավարական նպատակները:
- Հաջողության հասնելու համար ցանկացած բանկ պետք է հարմարվի արագորեն փոփոխվող պայմաններին: Ընթացիկ տարվա մեր առաջնահերթություններն են հետագա թվային վերափոխումն ու դիվերսիֆիկացումը: Ըստ այդմ, մենք հետևողականորեն ընդլայնում ենք հեռավար բանկային ծառայությունների մատուցման կարողությունները, բարելավում ենք թվային ծառայությունների որակը, մեծացնում ենք մանրածախ և ՓՄՁ վարկերի մասնաբաժինը՝ միաժամանակ նպատակ ունենալով ապահովել վարկային պորտֆելի երկնիշ աճ: Դա կօգնի մեզ իրագործելու մեր ռազմավարական նպատակները, այն է` արդյունավետության բարձրացում, հիմնական ֆինանսական ցուցանիշների հետագա աճ, մեր հաճախորդների, գործընկերների, թիմակիցների և բաժնետերերի գոհունակության բարձր մակարդակի ապահովում, ինչպես նաև Հայաստանի ֆինանսական շուկայում բացարձակ առաջատարի դիրքի պահպանում:
Global Markets. Վերջերս մի շարք հարցազրույցներում ձեր միջազգային գործընկերները նշում են, որ Ամերիաբանկը պատրաստ է բաժնետոմսերի առաջնային հրապարակային տեղաբաշխման (IPO): Ի՞նչ ծրագրեր ունի Ամերիաբանկն այդ ուղղությամբ:
- Վերջին մի քանի տարիներին մենք դարձել ենք երկրի ամենախոշոր բանկը և ապահովել ենք միջազգային գործընկերների հետ համագործակցության ամենաբարձր մակարդակը: Բացի այդ, մենք շարունակաբար բարելավում ենք մեր կորպորատիվ կառավարման համակարգը: IPO-ն շատ կարևոր ռազմավարական նվաճում կլինի մեզ համար և կնպաստի մեր երկարաժամկետ զարգացման ծրագրերի իրագործմանը: Հանրային ընկերություն հանդիսանալը ենթադրում է նաև, որ մենք պետք է հետևենք լավագույն փորձին` կապված կորպորատիվ կառավարման, հաշվետվողականության և թափանցիկության ապահովման հետ: Հպարտությամբ եմ նշում, որ մենք արդեն իսկ գործում ենք որպես հանրային ընկերություն` հանդիսանալով Հայաստանի բացառիկ ընկերություններից մեկը, որի կորպորատիվ կառավարման համակարգը համապատասխանում է IPO-ի համար սահմանված նախապայմաններին: Մենք մշտապես հետևում ենք կապիտալի միջազգային շուկաներին, բորսայում ցուցակված նմանատիպ գործունեություն ծավալող ընկերություններին և սահմանել ենք հաջողությամբ IPO իրականացնելուն ուղղված ուղենիշներ: Նշեմ նաև, որ բանկի բաժնետոմսերի առաջնային հրապարակային տեղաբաշխման գործընթացը կմեկնարկի մեր միջնաժամկետ նպատակների իրականացումից հետո: Ժամկետները կախված կլինեն նաև շուկայական պայմաններից:
Ցանկանում եմ նշել նաև, որ մեր բոլոր քայլերը, որոնք ուղղված են մեր աճին ու զարգացմանը, ունեն մեկ նպատակ` նպաստել կյանքի որակի բարելավմանը: Մեր հաջողության գրավականը անընդմեջ փոխակերպվող մտածելակերպն է և վստահությունը մեր ընկերության ներուժի, մեր երկրի և տնտեսության հանդեպ, որում ապրում և աշխատում ենք:

TRANSFORMATION AND TRUST ARE IMPORTANT FOR SUCCESS IN MODERN BANKING. ARTAK HANESYAN
In an interview for GlobalMarkets, Artak Hanesyan, Ameriabank’s CEO, explains the bank’s strategy and highlights some of the key reasons for its success in the Armenian market.
Global Markets: What are some of Ameriabank’s main businesses, strengths and competitive advantages?
Artak Hanesyan: Ameriabank believes in the potential and future of the Armenian economy. One of our strengths is our openness to transformation. Realizing our potential, and achieving success, comes not only from recognizing the need for change, but actually leading change and transforming. That is how we successfully navigated through the 2008 global financial crisis. That is how we transformed from a leading corporate and investment bank to leading universal bank in Armenia. That is why we have been pursuing digital transformation, investment which prepared us for some of the challenges we all faced in 2020.
Since 2008 we have played a fundamental role in the empowerment of Armenian businesses and the Armenian people. We are the largest financial institution in Armenia, committed to bringing exceptional banking services, products and experiences to our clients and partners. Our growth and development has been based on a long-term vision, strategy and set of objectives, rather than on short-term interests. In addition, we have thrived on the trust and longstanding relations with our clients, partners and shareholders. They have inspired us to develop dynamically and transform from a traditional bank to essentially a financial and technological ecosystem built around human needs.
Global Markets: What are some of the bank’s key achievements and successful projects over the past 12 months?
Artak Hanesyan: Despite the difficulties and challenges faced by the global economy last year, we performed well and achieved some good results. As of the first quarter of 2021, Ameriabank maintained its leadership, ranking first among Armenian banks by key financial indicators, including: assets; liabilities; loans; deposits; profit; and equity capital. In fact, at the end of the first quarter, the bank’s ROA and ROE were 1.5% and 14.2%, respectively. We are also leading the Armenian corporate bond market with a share of 26% of the market, and in pursuit of our strategy to transition to universal banking model, we increased the share of retail and SME loans. In addition, we have made significant progress in distance and digital banking, with our online banking penetration rate reaching 48% (up by 12pp.) in 2020.
Global Markets: Ameriabank accessed the green bond market for the first time this year. What are your plans to further develop green finance in Armenia?
Artak Hanesyan: Successfully issuing the country’s first green bonds was another significant achievement for the bank in the past year.  We issued a total of €42m of green bonds in close cooperation with our long-term partner, FMO, which is a public-private development bank and an anchor investor in the bonds. Sustainalytics has verified our Green Bond Framework’s alignment with the international green bond principles and global market standards in its second-party opinion. The funding raised via green bonds provides an unrivalled opportunity to finance green projects that contribute to environmental sustainability. As for the plans for the future, we aim to become the leading green bank in Armenia and look forward to greater cooperation with our partners.
Global Markets: In what digital technologies does Ameriabank see the greatest potential? What are Ameriabank’s key priorities for 2021 and strategic goals for the future?
Artak Hanesyan: To succeed, a bank needs to adapt to rapidly changing environment. Our priorities for the current year are further digital transformation and diversification. Accordingly, we are consistently expanding the capacity of distance banking, improving the quality of digital services, increasing the share of retail and SME loans, simultaneously setting the goal of double-digit growth of the loan portfolio. This will help us achieve our strategic goals, such as enhancing the performance efficiency, achieving further growth in key financial indicators, ensuring high satisfaction of our clients, partners, team and shareholders, as well as maintaining an absolute leadership in the financial market of Armenia.
Global Markets: In a number of recent interviews, your international partners have mentioned that Ameriabank is ready for IPO. What plans does Ameriabank have for an IPO?
Artak Hanesyan: Over the past few years, we have become the largest bank in the country and achieved the highest level of cooperation with international partners. We are also constantly improving our corporate governance. An IPO would be a very important strategic milestone for us and would help support our long-term growth plans. Being a public company also means that we follow best practice in corporate governance, reporting and transparency. In this regard, I am proud to state that we already operate like a public company, being one of the exceptional companies in Armenia with a corporate governance system in compliance with IPO prerequisites. We are constantly following international capital markets, our listed peers, and have set relevant benchmarks for a successful IPO. We will launch the IPO process once we reach our mid-term targets. Timing will also depend on market conditions. As important as this is for the bank, it should also be said that whatever we do to support our growth and development, it has one ultimate goal – to help improve the quality of life. The formula of our success is transformational mindset and trust in the potential of our team, our country and economy we live and work in.