«Կասպերսկի» ընկերությունը գործընկերներին և հաճախորդներին կտրամադրի իր ԾԱ-ի բաղադրիչների տեխնիկական նկարագիրը
04-11-2021 10:37:06   | Հայաստան  |  Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչություն։ «Կասպերսկի» ընկերության գործընկերներն ու հաճախորդները կարող են հարցումով ստանալ ընկերության մշակած ծրագրային ապահովման մեջ մտնող կողմնակի բաղադրիչների ցանկը (Software Bill of Materials, SBOM): Նման որոշումը նոր քայլ է դարձել ընկերության Տեղեկատվական թափանցիկության գլոբալ նախաձեռնության (Global Transparency Initiative) շրջանակներում:
«Կասպերսկի» ընկերությունը բացել է SBOM-ին հասանելիությունը, որպեսզի հաճախորդներին և գործընկերներին տրամադրի իր պրոդուկտների բաղադրիչների և մատակարարման շղթաներում ռիսկերի կառավարման անհրաժեշտ պրակտիկաների վերաբերյալ արդիական տեղեկատվություն: Սա նոր քայլ է թվային արտադրանքի անվտանգության վերաբերյալ հիմնական հանձնարարականների ներդրման ճանապարհին, որը «Կասպերսկի» ընկերությունը քննարկում է նաև ոլորտի գործընկերների հետ՝ կիբեռտարածքում պատասխանատու վարքի Ժնևյան երկխոսության շրջանակներում՝ գլոբալ նախաձեռնության, որը նախաձեռնել է Շվեյցարիայի արտաքին գործերի դաշնային դեպարտամենտը և իրականացնում է DiploFoundation ոչ առևտրային կազմակերպությունը։
«ԾԱ-ի հատկորոշմանը հասանելիություն տրամադրելու հայեցակարգը (SBOM) կազմակերպություններին հնարավորություն է տալիս ավելի արդյունավետ պաշտպանվել մատակարարման շղթաների վրա գրոհներից։ SBOM-ին հասանելիության բացումը ցույց է տալիս, որ վենդորը պատրաստ է օգնել հաճախորդներին կառուցել հուսալի թվային ենթակառուցվածք,- մեկնաբանում է «Կասպերսկի» ընկերության պետական մարմինների հետ կապերի ուղղության ղեկավար Օլեգ Աբդուռաշիտովը։- Այս փաստաթղթերի և Թափանցիկության կենտրոններում տրամադրվող հնարավորությունների շնորհիվ մեր օգտատերերը կունենան անհրաժեշտ բոլոր տեղեկատվությունն այն մասին, թե ինչպես են մշակվում մեր լուծումները, ինչ է մտնում դրանց կազմի մեջ և ինչպես են դրանք աշխատում»:
SBOM-ի փաստաթղթերը հասանելի են «Կասպերսկի» ընկերության Թափանցիկության կենտրոններում, որոնք աշխատում են չորս երկրներում:

«Лаборатория Касперского» предоставит партнёрам и клиентам техническое описание компонентов своего ПО
04-11-2021 10:37:06   | Армения  |  Новости науки и технологии
Ереван, 4 ноября, представительство «Лаборатории Касперского» в Армении. Партнёры и клиенты «Лаборатории Касперского» по всему миру смогут по запросу получать список сторонних компонентов, входящих в разработанное компанией ПО (Software Bill of Materials, SBOM). Такое решение стало новым шагом в рамках Глобальной инициативы по информационной открытости компании (Global Transparency Initiative).
«Лаборатория Касперского» открыла доступ к SBOM, чтобы предоставлять клиентам и партнёрам актуальную информацию о компонентах своих продуктов и необходимых практиках управления рисками в цепочках поставок. Это новый шаг на пути внедрения основных рекомендаций по безопасности цифровых продуктов, который «Лаборатория Касперского» обсуждает и с партнёрами по отрасли в рамках Женевского диалога по ответственному поведению в киберпространстве — глобальной инициативы, инициированной Федеральным департаментом иностранных дел Швейцарии и реализуемой некоммерческой организацией DiploFoundation.
«Концепция предоставления доступа к спецификации ПО (SBOM) даёт организациям возможность более эффективно защищаться от атак на цепочки поставок. Открытие доступа к SBOM показывает, что вендор готов помогать клиентам строить надёжную цифровую инфраструктуру, — комментирует Олег Абдурашитов, руководитель направления по связям с государственными органами «Лаборатории Касперского». — Благодаря этой документации и возможностям, предоставляемым в Центрах прозрачности, наши пользователи будут обладать всей необходимой информацией о том, как разрабатываются наши решения, что входит в их состав и как они работают».
Документация SBOM доступна в Центрах прозрачности «Лаборатории Касперского», которые работают в четырёх странах.